Hladoví ptáci nepohrdnou dobrotou v krmítku. Některé jídlo jim ale může velmi ublížit

Hladoví ptáci nepohrdnou dobrotou v krmítku. Některé jídlo jim ale může velmi ublížit

Čím se krmí ptáčci v zimě? Možná byste jim rádi v zimním období trochu přilepšili, avšak některé potraviny jim mohou spíše uškodit. Pokud například do krmítka občas vysypete drobečky z pečiva, nejspíš jim budou chutnat, ale zároveň jsou pro ně poměrně nebezpečné kvůli soli a cukru. Škodí jim i chléb.

Zkuste raději semínka

Daleko lepší je ptáčkům nasypat slunečnicová semínka, uvařené kroupy, sušené bezinky, jeřabiny nebo aronii. Sýkorky potěšíte kouskem čerstvé slaniny, nesmí ale být solená a kořeněná. Holuby, kavky, straky, sojky a havrany nejvíce uctíte vařenou kaší a pšeničnými zrny. Kosům a drozdům chutnají jablka a jeřabiny.

Čím rozmanitější bude potrava v krmítku, tím více živočišných druhů přilákáte. Zásadně se vyhýbejte všemu sladkému vyjma cukru obsaženému přirozeně v ovoci. Zapomeňte také na kořeněné, slané, uzené a přepálené zbytky. A pokud rádi chodíte krmit labutě, místo chlebu jim přineste nakrájené zelí, červenou řepu, nesolené brambory nebo obilná semínka a ovesné vločky.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy a jak ptáčky krmit?

S přikrmováním ptáčků je nejlepší začít na podzim, když teploty začnou klesat a množství přirozené potravy se snižuje. Pokud uvažujete o pořízení krmítka na zahradu nebo balkon, je třeba vybrat vhodné a bezpečné místo. Denně z něj odstraňujte nečistoty a ptačí trus. Pokud máte i pítko, vodu měňte denně.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho domácností nezvládá udržet v zimě správné klima, zapomínají na nejjednodušší řešení

Pokud krmítko nevlastníte, můžete potravu zavěsit na stromy nebo keře. Tuková krmítka můžete buď zakoupit, nebo vlastnoručně vyrobit. Z kupovaných lojových koulí vždy odstraňte síťku, ve které by se ptáčci mohli zachytit drápky. Pokud navíc síťka upadne na zem, mohla by přilákat ježky nebo psy, kterým by při pozření mohla způsobit vážné zdravotní problémy. Místo toho si pořiďte plastový nebo kovový držák. Podívejte se i na složení lojových koulí – ty z palmového tuku většině ptáků nechutnají, navíc mají katastrofální dopad na biodiverzitu.

Zdroj: https://www.birdwatchersdigest.com/bwdsite/learn/top10/top-10-ways-to-help-birds-in-bad-weather.php
Přidat na Seznam.cz