Togetherness Young Adult Man Woman With Child Girl With Long Blond Hair Smiling Looking Camera Standing Near Country House Fine Day

Přestěhování na venkov láká kvůli zeleni, cenové dostupnosti i klidu

Největší exodus z tuzemských měst nastal v době koronaviru, kdy lidé hledali únik z karanténních opatření na chatách a chalupách. Venkov se stal oblíbeným cílem mladé, střední i seniorské generace a ceny rekreačních nemovitostí rostly do nebeských výšin. Boom rekreačního bydlení sice s návratem z home office do pracovního prostředí ustal, přesto bydlení mimo město láká stále. Jaké jsou důvody, pro které se Češi stěhují za město?

Drahé bydlení ve městech

Zůstat ve městě, nebo dojíždět? Vzhledem k tomu, že bydlení ve městech v posledních letech zdražilo několikanásobně, zájemci o vlastní nemovitost se často rozhodují mezi menším bytem ve městě a rodinným domem v dosahu města. Čím vzdálenější perimetr od města, tím jsou pozemky a nemovitosti k rekonstrukci levnější, zatímco ve městech se stále drží ceny bytů ve všech lokalitách dosti vysoko. Mírně prozatím zlevňují jen byty před celkovou rekonstrukcí nebo v nepříliš atraktivních lokalitách. Problémem jsou ale drahé hypotéky, které jsou pro mnohé potenciální kupce nedosažitelné.

Mohlo by vás zajímat:  Nové oblečení je skrytá hrozba. Před prvním nošením nepatří do skříně, ale do pračky
family-holding-roof-their-head
Zdroj obrázku: Freepik

V okolí krajských měst

Rozvoj měst a vesnic v okolí Prahy je nejvíce viditelný, ale trend stěhování za město platí pro všechna krajská města, protože v méně obydlených lokalitách jsou dostupnější služby a levnější byty a domy. Většina zájemců tedy volí lokalitu mimo město s ohledem na finanční možnosti a vysoké úrokové sazby u hypoték. Trendem je navíc vyhledávání čím dál vzdálenějších oblastí, což platí zejména pro zaměstnance, kteří nemusí dojíždět každodenně do kanceláří.

Zeleň i železnice

Jaké oblasti jsou tedy na podzim roku 2023 v kurzu? Rozhodně hraje roli příroda a výběr volnočasových aktivit, ale stěžejním důvodem pro výběr lokality je dopravní dostupnost. Mezi lukrativní místa se dostávají vesnice a města propojené železniční sítí. U nemovitostí mimo krajská města se také poptávají rozlehlejší domy, u bytů pak lákají čtyřpokojové i pětipokojové dispozice s předzahrádkou či sdílenou zahradou. Zájemci s dětmi nebo střední generace pak neváhají volit starší domy, u kterých je potřeba počítat s celkovou rekonstrukcí.

Zdroj: https://www.hackworthy.co.uk/news/5-benefits-of-moving-to-the-countryside
Přidat na Seznam.cz