upper-part-young-plant-is-covered-with-insect-pest-that-drinks-its-juice-aphids-harm

Tabákový postřik zatočí se mšicemi na rostlinách

Když se na zahradě objeví mšice, může to být pro rostliny katastrofální. Během krátké doby dokážou tito malí škůdci rozmnožit své kolonie a způsobit zničující úhony, bez ohledu na to, co jim přijde do cesty. Sají rostlinné šťávy z jemných sazenic, ovocných keřů i vysokých stromů a nepohrdnou ani balkónovými či pokojovými rostlinami. Když se objeví zkroucené listy a zvýšený počet mravenců, kteří jsou přitahováni sladkou medovicí, je nejlepší neotálet a jednat. V takovém případě se velmi osvědčuje tabákový postřik, který je mimořádně účinný.

Jak se mšice dostávají na zahradu

Na zahradě se mšice mohou objevit velmi snadno. V Evropě existuje více než osm set druhů mšic, které se často chovají jako paraziti, sají rostlinné šťávy a šíří různé choroby. Navíc vylučují sladkou medovici, která láká mravence a může vést k houbovým infekcím. Mšice jsou polokřídlý hmyz, a tak se v době nedostatku potravy rodí okřídlení jedinci, kteří přelétají na další rostliny. Samičky mšic mohou naklást až sto vajíček a kolonie se během jedné sezóny mohou obnovit až šestnáctkrát.

Mohlo by vás zajímat:  Díky mulčovací kůře působí zahrada upraveně, má ale také výhody pro samotné rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Tabákový postřik jako účinná zbraň proti mšicím

S ohledem na vysoký reprodukční potenciál mšic je důležité neotálet s jejich likvidací. Velmi účinným prostředkem je tabák, který lze použít k přípravě domácího postřiku. Pro výrobu postřiku je potřeba asi 12 cigaret nebo lze zakoupit sypaný tabák. Sušený tabák se vloží do skleněné nádoby a zalije se horkou vodou o teplotě 70–80 stupňů Celsia (asi půl litru vody na 50 gramů sušeného tabáku). Tento roztok se nechá louhovat, poté se přecedí přes plátýnko a je připraven k použití.

Aplikace tabákového postřiku na rostliny

Před samotnou aplikací se musí tabákový roztok naředit jedním litrem vody. Poté se směs přelije do lahve s rozprašovačem a stříká se na postižené rostliny, včetně okrasných a kulturních rostlin. Je důležité roztok rovnoměrně nanést na obou stranách listů. Pro dosažení co nejlepších výsledků je třeba proces opakovat po dvou nebo třech týdnech, aby se zabránilo vylíhnutí dalších larev. Je však třeba mít na paměti, že tabákový postřik není vhodný k použití na květy, protože může ohrozit včely a další opylovače.

Zdroj: https://www.gardeningchannel.com/how-to-make-natural-tobacco-juice-bug-and-pest-repellent/
Přidat na Seznam.cz