Boy Has Problems With Bills Concept Economic Trouble Failure

„Za vysoký nedoplatek si můžete sám, zaplaťte ho,“ řekl mi rázně předseda SVJ na reklamaci vyúčtování

Když jsem dostal vyúčtování energií, nestačil jsem se divit. Výše nedoplatku mě šokovala a já byl přesvědčen, že v tom musí být nějaká chyba. Není přece možné, abych najednou platil tolik, když předchozí roky se mi dokonce vracelo. Celý rozhořčený jsem ihned vyrazil za předsedou našeho SVJ podat reklamaci.

Tohle platit nehodlám

Byl jsem značně rozčilený a hned po pozdravu jsem mu začal mávat vyúčtováním před obličejem s tím, že tohle platit rozhodně nebudu. A chci výši vyúčtování reklamovat, protože není možné, aby oproti minulému roku částka tolik vylétla, když dříve mi byly vraceny přeplatky, maximálně jsem pár stovek doplácel. Ale ne tuhle enormní sumu.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem sníží jednoduchá změna návyků

Předseda SVJ měl na věc jiný pohled

Moje výtky a snaha o reklamaci mi byly k ničemu. Předseda SVJ byl totiž jiného názoru než já. „Za vysoký nedoplatek si můžete sám, zaplaťte ho,“ řekl mi rázně. A pokračoval dále. Ukázal mi totiž na několik čísel – hodnoty mých spotřeb. Poslal mě domů s tím, ať přinesu předchozí vyúčtování a vše porovnáme. To jsem udělal. A potom jsem se nestačil divit.

Zdroj obrázku: Freepik

Energie a zálohy

Najednou jsem to viděl černé na bílém. Moje spotřeby se nijak nevymykaly předchozím rokům. Byly velmi podobné, tedy reálné. Nikdo mi tedy více energií opravdu nenaúčtoval. A co byl důvod toho šíleného doplatku? I to mi předseda SVJ vysvětlil. Je to nárůst cen energií. Za stejnou spotřebu prostě musíme nyní platit více.

Mohlo by vás zajímat:  Pobyt v hotelu je často spojen se skrytými poplatky

Já jsem udělal tu chybu, že jsem si neupravil zálohy. Pořád jsem platil tolik, co odpovídalo dřívějším, lidovým cenám. Když ceny energií vylétly nahoru, bylo jasné, že i platby za energie budou vyšší. Já místo toho, abych na to myslel v zálohách, jsem to nechal být. A teď mě čeká velký jednorázový doplatek. Naštěstí jsem se mohl domluvit na splátkách. A druhou věc, co jsem hned udělal, bylo zvýšení záloh. Tak, aby pokud současné ceny zůstanou, zálohy pokryly i mou letošní spotřebu, pokud nezačnu nějak enormně plýtvat. A prý kdybych platil ještě víc, klidně mi můžou i vracet. To záleží na mě.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro úsporné používání sporáku a trouby

Zdroj: Autorský text.

Přidat na Seznam.cz