woman-choosing-program-washing-machine

Tipy pro úsporné praní prádla

Vysoká inflace, drahé energie, kde ještě ušetřit? Jíst se musí a topit v chladných měsících je také potřeba. Zbývá se podívat na další žrouty energií v domácnosti. A tady jeden je – pračka. V běžné domácnosti spotřebovává až 35 procent veškeré použité elektřiny, proto je třeba prozkoumat možnosti, jak prát efektivněji. Rozhodně není třeba chodit ve špinavém oblečení nebo přestat prát ložní prádlo. Řešením je držet se pravidel, která uspoří několik stovek až tisícovek ročně podle intenzity praní. Jak prát bez zbytečného plýtvání?

Perte jen v době nízkých sazeb

Rozdíl při praní ráno a večer může být několik korun na jednu dávku. Záleží ale na sjednaném tarifu na elektřinu. V nejběžnější sazbě D02d je pouze jedna cena po celý den, ale u ostatních produktů jsou dvě cenová pásma, přičemž hodiny s nižší cenou jsou rozdílné u každého dodavatele. Vyplatí se tedy sledovat pozorně hodiny, kdy je cena výhodnější, a v takové hodiny pouštět pračku, sušičku či ohřev bojleru. U praní je ale třeba dbát na hodiny nočního klidu, zejména v bytových domech.

Mohlo by vás zajímat:  Luštěniny obohatí jídelníček cennými bílkovinami. Díky správné úpravě už vám z nich nebude těžko
Zdroj obrázku: Freepik

Podle barev a materiálu

Další pravidlo se týká přímo samotného prádla. Už naše babičky totiž věděly, že je nutné jej dokonale roztřídit nejen podle barev, ale rovněž podle použitého materiálu. Informace pro praní jsou uvedené na štítku jednotlivých kousků, proto je dobré se zaměřit na třídění, současně nepřeplňovat buben pračky. Zařízení se tímto způsobem může poškodit, při praní pak má vyšší spotřebu, na závěr prádlo není ani dokonale vyprané. Vhodnější je řídit se doporučením výrobce pro plnění bubnu pro jednotlivé programy.

Správně zvolený program

Právě programy jsou pak třetím klíčem k úsporám, protože většinu prádla není třeba prát na více než 60 stupňů Celsia. Ideální je volit programy na 40 stupňů Celsia, současně platí, že čím nižší nastavená teplota, tím vyšších úspor se docílí. U méně špinavého prádla se není třeba bát eko programů s teplotami nastavenými na 20 stupňů Celsia. Měsíčně lze správným praním ušetřit několik stovek, v ročním rozpočtu už dělá součet několik tisíc.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-save-money-on-laundry
Přidat na Seznam.cz