Za chřadnutím tújí stojí často zahradní škůdci. Nejhoršími z nich jsou hraboši

Za chřadnutím tújí stojí často zahradní škůdci. Nejhoršími z nich jsou hraboši

Túje je jednou z nejpopulárnějších zahradních rostlin, které stále více zdobí naše zahrady. Jejich nepochybnou výhodou je, že rostou poměrně rychle a ve společnosti jiných stromů v krátké době dokážou vytvořit krásný živý plot. Stává se však, že stav stromu se začne zhoršovat a uschne, ačkoli na první pohled se nemusí zdát, že na něj zaútočili škůdci.

Nebezpeční škůdci

Túje sázíme do zahrad, protože rostou jako stálezelené stromy a keře, které lze také dobře prořezávat. Navíc osázené v řadě účinně chrání zahradu nebo dvůr před pohledem sousedů. Často se však stává, že některé stromy vysázené v řadě uschnou. Někdy jsou škůdci, kteří zaútočili na keř, zodpovědní za podobný stav. Nejnebezpečnější z nich je mšice, která může zcela zničit celou rostlinu. Často na větvích nejsou žádné stopy škůdců, problém je pak třeba hledat pod zemí.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr plotu okolo domu nahrává kreativitě, moderní vzhled dodají i tradiční materiály

Nebezpečná skupina škůdců, kteří mohou poškodit keře vysázené v naší zahradě, jsou hlodavci. Pokud si všimneme vstupních otvorů tunelů v blízkosti rostlin, můžeme si být téměř jistí, že v naší zahradě se usadili malí škůdci, kteří se živí pod zemí.

Zdroj obrázku: Freepik

Škodliví hlodavci

Jak se ukazuje, mohou být hlavním důvodem, proč túje pomalu zezdola odumírají. Pokud si však ve své zahradě všimnete podzemních chodeb, jejich tvůrcem je s největší pravděpodobností hraboš. Je schopen překousat kořeny i velkých stromů. Hraboš je škůdce, jehož přítomnost v zahradě je často zaměňována s aktivitami krtka. Ten ovšem na trávníku vytváří nepravidelné kopce z hlíny.

Mohlo by vás zajímat:  Listí na zahradě není nutné vždy uklízet. Může fungovat jako mulč i úkryt pro ježky

Hraboš se živí kořeny, oddenky a cibulemi rostlin. Přispívá k ničení zahrad a orných polí. Vrchol jeho každodenní činnosti klesá v časných ranních hodinách. Jakmile si jeho stop všimnete, jednejte ihned. Jedním ze způsobů je použití pasti umístěné v tunelu. Nalákejte hlodavce dovnitř kouskem celeru nebo mrkve, to pomůže humánně chytit zvíře a přesunout ho mimo zahradu.

Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/does-thuja-green-giant-attract-pests-or-diseases/
Přidat na Seznam.cz