Za chřadnutím tújí stojí často zahradní škůdci. Nejhoršími z nich jsou hraboši
Túje je jednou z nejpopulárnějších zahradních rostlin, které stále více zdobí naše zahrady. Jejich nepochybnou výhodou je, že rostou poměrně rychle a ve společnosti jiných stromů v krátké době dokážou vytvořit krásný živý plot. Stává se však, že stav stromu se začne zhoršovat a uschne, ačkoli na první pohled se nemusí zdát, že na něj zaútočili škůdci.
Nebezpeční škůdci
Túje sázíme do zahrad, protože rostou jako stálezelené stromy a keře, které lze také dobře prořezávat. Navíc osázené v řadě účinně chrání zahradu nebo dvůr před pohledem sousedů. Často se však stává, že některé stromy vysázené v řadě uschnou. Někdy jsou škůdci, kteří zaútočili na keř, zodpovědní za podobný stav. Nejnebezpečnější z nich je mšice, která může zcela zničit celou rostlinu. Často na větvích nejsou žádné stopy škůdců, problém je pak třeba hledat pod zemí.
Nebezpečná skupina škůdců, kteří mohou poškodit keře vysázené v naší zahradě, jsou hlodavci. Pokud si všimneme vstupních otvorů tunelů v blízkosti rostlin, můžeme si být téměř jistí, že v naší zahradě se usadili malí škůdci, kteří se živí pod zemí.

Škodliví hlodavci
Jak se ukazuje, mohou být hlavním důvodem, proč túje pomalu zezdola odumírají. Pokud si však ve své zahradě všimnete podzemních chodeb, jejich tvůrcem je s největší pravděpodobností hraboš. Je schopen překousat kořeny i velkých stromů. Hraboš je škůdce, jehož přítomnost v zahradě je často zaměňována s aktivitami krtka. Ten ovšem na trávníku vytváří nepravidelné kopce z hlíny.
Hraboš se živí kořeny, oddenky a cibulemi rostlin. Přispívá k ničení zahrad a orných polí. Vrchol jeho každodenní činnosti klesá v časných ranních hodinách. Jakmile si jeho stop všimnete, jednejte ihned. Jedním ze způsobů je použití pasti umístěné v tunelu. Nalákejte hlodavce dovnitř kouskem celeru nebo mrkve, to pomůže humánně chytit zvíře a přesunout ho mimo zahradu.
Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/does-thuja-green-giant-attract-pests-or-diseases/
