Ze staršího chleba lze připravit hnojivo, které potěší především rajčata
Každému z nás už se nejspíš někdy stalo, že si nakoupil či upekl chléb, ale ten mu ztvrdl, než ho stačil využít. Ani v tomto případě ale nemusíte zoufat. Ze starého kvasnicového chleba můžete udělat skvělé hnojivo, za které vám nejvíce poděkují rajčata. Snížíte tak množství vyhazovaného jídla a ještě uděláte radost svým rostlinkám.
K čemu je hnojivo z kvasnicového chleba vlastně dobré
Chlebové hnojivo podporuje plodnost rostlin díky obsaženým živinám. Zejména u rajčat se pak můžete těšit na větší a šťavnatější plody, kterých bude ještě navíc vyšší množství. Hnojivo totiž funguje tak, že podpoří obranyschopnost rostliny a posílí její kořeny. Mimo jiné také okolní půdu naplní důležitými živinami, které jsou pro správný vývoj plodů nezbytné. Také do ní přidá kvasinky, což růst rovněž pozitivně ovlivní.
Využití hnojiva z chleba je daleko širší. Nemusíte ho využívat čistě na rajčata, vhodné je i na papriky či okurky. Nehodí se naopak například na brambory nebo cibuli.
Jak hnojivo doma vytvořit
Každý zahrádkář má na tento proces svůj vlastní názor a je tak jen na vás, jaký si vyberete. Jako základ stačí chleba rozkrájet a namočit do asi 10 litrů vody. Dále pak můžete přidávat různé příměsi plné jiných důležitých prvků pro obohacení. Oblíbený je pro toto využití třeba jod nebo popel či tráva. Chléb stačí ve vodě nechat namočený přes noc. Druhý den už bude hnojivo připravené k použití. Nezapomeňte směs přecedit a slít do rozprašovače.
Jak chlebové hnojivo používat
Nejdůležitější je dávkování. Každé hnojivo obsahuje látky, které mohou v přemíře uškodit. Ideální je použít roztok ne víckrát než 3× za 10 dní. Po této kúře je pak namístě udělat v hnojení přestávku. Roztok můžete použít i na samotné sazenice, ale naopak ho nepoužívejte na rostlinu pokud už se na ní objevily plody.
Zdroj: https://www.myweekendplan.asia/start-turning-your-leftover-bread-into-a-fertilizer/