Vůni domova vyladí libý éterický olej vmíchaný do domácího osvěžovače
Asi každý z nás někdy vyzkoušel nějaký esenciální olej. Spektrum jejich využití je poměrně široké. Éterické oleje pomáhají řadě lidem s poruchami spánku, uvolňují stres a používají se při aromaterapii. Některé z nich se také dají použít k dezinfekci vzduchu a povrchů. Vonné látky, které se v nich nacházejí, přispívají ke zdraví člověka mnoha způsoby – pomáhají uvolnit ucpané dýchací cesty, zklidňují sliznice a také eliminují choroboplodné zárodky.
Za tepla či za studena?
Abyste mohli éterický olej správně využít, je potřeba vědět, do jaké skupiny olejů vlastně patří. Některé má smysl používat pouze studené, protože zahřátím ztrácí své vlastnosti – tudíž si je nemůžete nalít třeba do aromalampy. Jiné naopak uvolňují nejvíce účinných látek až po zahřátí na určitou teplotu.

Pokud plánujete nalít olej do aromalampy, vždy do horní části lampy nalijte nejprve trochu vody. Do vody pak můžete nakapat několik kapek oleje. Přesný počet se odvíjí od jeho síly a intenzity vůně. U tea tree nebo borovicového oleje postačí pět kapek, u citronového si můžete dovolit větší množství.
Svěží vzduch a vůně
Pokud si chcete vyrobit svůj domácí osvěžovač vzduchu s éterickým olejem, budete potřebovat vodu, tea tree olej, levandulový olej, olej z citronové trávy a pomerančový olej. Opatřete si také lahvičku o objemu 250 ml se střičkou. Do lahvičky nalijte 200 ml vody, přidejte dvě kapky tea tree, tři kapky citronového, jednu kapku levandulového a tři kapky pomerančového oleje. Směs v lahvičce před použitím vždy důkladně protřepejte. Osvěžovač můžete do interiéru nastříkat každé čtyři hodiny.

Čistota a lesk
Éterický olej můžete aktivně používat i při úklidu. Do misky nalejte 200 ml jablečného octa a přidejte deset kapek levandulového nebo citronového oleje. Směs promíchejte a namočte do ní jemný hadřík. Hadříkem pak můžete vyleštit všechny povrchu z kovu, nerezu a skla. Špína na nich nebude mít žádnou šanci a navíc získají oslnivý lesk.
