Drzí mravenci si chodí do příbytků pro zásoby, nasaďte proti nim účinné zbraně
Někdy se stane, že do našich domovů zavítají nezvaní návštěvníci. Mravenci v bytě jdou po stopách potravy a hledají také příznivé podmínky pro další vývoj.
Není mravenec jako mravenec
Není mravenec jako mravenec a pozor na to, někteří jsou ze zákona chránění. V bytech se často objevují malí oranžoví mravenci, tzv. faraóni, latinsky Monomorium pharaonis. Tento hmyz navíc může přenášet různá onemocnění, proto není dobré si tohoto mazlíčka v bytě držet. Důležitou zásadou je hygiena potravin, protože tito mravenci jdou hlavně po sladkém. Tento rod lze bez problémů hubit insekticidy a otrávenými nástrahami. Naproti tomu všechny druhy mravenců z rodu Formica jsou ohroženým druhem, proto jsou v naší republice chráněni zákonem.
Co dělat, když se mravenci v bytě objeví?
První, co musíte udělat, je zjistit kudy se k vám do bytu mravenci dostávají. Může jít o špatně těsnící dveře a okna nebo malé otvory ve zdech. Až místo objevíte, zamezte dalšímu průchodu mravenců do vašeho bytu. Otvor ucpěte, zkontrolujte těsnění na dveřích či oknech.
Dále sledujte cestičky, po kterých se mravenci pohybují a zjistěte, kterou část bytu navštěvují. Pokud najdete v bytě mravenčí hnízdo, poraďte se s odbornou firmou, která zajistí trvalé odstranění. Je ale možné, že k vám mravenci chodí jen pro zásoby. Pak jim jejich cestu můžete znepříjemnit různými pachy nebo přípravky domácí výroby.
Znepříjemněte mravencům jejich výpravy
Mravencům některé pachy a vůně vadí. Využijte toho a zkuste jim jejich výpravy překazit. Mravenci nemají rádi vůni hřebíčku. Položte aromatické koření na mravenčí stezky. Pod okenní parapety nebo prahy můžete také velmi dobře zasunout bobkové listy. Mravencům nevoní ani skořice, jejich cestičky posypte mletou skořicí. Připravit si můžete také octový rozprašovač z jednoho dílu vody a jednoho dílu octa. Roztokem lze případně otřít i plochy.