Vodu z brambor většina rovnou vylévá do odpadu. Přitom lze ještě skvěle využít

Pokud rádi vaříte brambory, nevylévejte vodu, která vám po uvaření zbyde. Je totiž velmi cenná a můžete ji využít v celé domácnosti, ale také na zahradě. Byla by velká škoda ji jen tak vylít do umyvadla. V článku vám ukážeme způsoby, jakými můžete bramborovou vodu využít.

Bramborová voda je plná vitaminů a minerálů

Voda z brambor je skvělým základem. Obsahuje minerály a vitaminy, také škrob, který je důležitý pro omáčky nebo polévky, pokud je chcete zahustit. Nebudete tak muset používat mouku, jídlo bude lépe chutnat a navíc do těla dostanete více živin. Pokud jste nemocní, můžete tuto vodu pít s nakrájenou cibulí a ještě dochutit pepřem. Můžete si být jistí, že nemoci se okamžitě zbavíte. Pomocí bramborové vody se můžete zbavit ledvinových kamenů.

Takovou vodu můžete zkusit nalít také do koupele. Je vhodná pro regeneraci suché pokožky nejen nohou – bude působit jako dobrý zvlhčovač. Přidejte bramborovou vodu do plné vany horké vody, a pokud vás bolí klouby, voda z brambor se bude hodit jako komprese. Stačí ji smíchat s teplou vodou a klouby vás přestanou trápit.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřeba vody úzce souvisí s návyky v domácnosti, změňte je a ušetřete
Zdroj obrázku: Freepik

S vodou vyčistíte konvici nebo ji použijete jako přírodní hnojivo

Bramborová voda obsahuje vysokou dávku fosforu, který pomůže rostlinám, a je plný také draslíku, který je navíc ochrání před škůdci a nemocemi. Proto když voda vychladne, nebojte se ji použít nejen na domácí květiny, ale můžete s ní zalévat také rostliny na zahradě. Voda ale nesmí být slaná a je nutné na to při vaření brambor myslet.

Jestli chcete vyčistit rychlovarnou konvici, ale nemáte doma žádné jiné prostředky, můžete k odstranění vodního kamene použít právě vodu z brambor. Tu uvařte v konvici a poté nechte vychladnout. Konvici opláchněte a poté několikrát převařte obyčejnou vodu. S vodou z brambor také snadno odstraníte nečistoty na toaletě nebo v umyvadle.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/potato-water-for-bread-baking-how-to-make-427570
Přidat na Seznam.cz