Monstera není na pěstování náročná, začátečníky ale může překvapit svým „pláčem“

Monstera není na pěstování náročná, začátečníky ale může překvapit svým „pláčem“

Monstera je v současnosti jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Zdobí interiér nádhernými listy a je krásnou dekorací. Na pěstování není nijak zvlášť náročná, ale někteří si stěžují, že ne vždy se monstera chová jako ostatní pokojovky. Neznalé pěstitele mohou například zaskočit vodní kapky na povrchu listů. Proč monstera „pláče“? Jedná se o následek chyb v péči, na které je vhodné se zaměřit.

Co potřebujete vědět o monsteře?

Tato rostlina pochází z Jižní a Střední Ameriky a bude slušet moderním i více klasickým interiérům. Přestože roste spíše pomalým tempem, při rozhodování o umístění do bytu musíte počítat s tím, že může dosahovat opravdu velkých rozměrů. Roste totiž nejen vzhůru, ale i do prostoru. Postupem času si na listech můžeme všimnout charakteristických vrubů.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny jsou nejkrásnější dekorací každého interiéru. Častými chybami ale mohou brzy uhynout

Proč monstera „pláče“?

Zdálo by se, že vše děláme správně a péči o monsteru jsme zvládli na výbornou. Pokud si ale jednoho dne všimnete, že se na povrchu jejích listů objevují kapky vody, znamená to, že rostlina není tak zcela spokojená. Rozhodně to ale není důvod k panice. Než si budete zoufat, je důležité si uvědomit, že důvody tohoto stavu mohou být opravdu poměrně běžné:

  • nadměrné zalévání,
  • příliš vysoká vlhkost vzduchu v místnosti, kde je monstera,
  • přebytek minerálních solí obsažených v substrátu.
Mohlo by vás zajímat:  Ježci jsou důležitými spojenci každého zahradníka. Pomohou zlikvidovat slimáky

Důvodů může být i více, není vždy snadné najít příčiny potíží.

Zdroj obrázku: Freepik

Může „pláč“ škodit?

Jedná se spíše o podnět k tomu, abyste péči o rostlinu trošku přehodnotili a vylepšili. Zkuste upravit četnost zálivky, případně rostlinu přesadit. Pokud se na listech voda objeví, ujistěte se, že může odkapávat z listů dolů. V opačném případě může negativně ovlivnit jejich vzhled, ale také vést k rozvoji škodlivých hub, které milují vlhké prostředí. V případě, že voda na listech zůstává, ji zkuste jednou za čas setřít papírovým ubrouskem, aby nedocházelo ke hromadění vlhkosti.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-monstera-deliciosa-5072671
Přidat na Seznam.cz