Cats 3971069 1920

Vědci přišli na to, proč kočky milují kartonové krabice. Čím menší, tím lepší

Jestli vám často chodí balíčky a máte doma kočku, určitě neušly její pozornosti. Kočky odjakživa milují krabice a kartony a je jedno, jakou mají velikost nebo barvu. Tuto skutečnost zkoumali také vědci, kteří chtěli přijít na to, co kočky na krabicích všeho druhu fascinuje. 

V krabici dokážou vydržet několik hodin

Jdete z pošty s balíčkem nebo si ho necháte osobně dopravit až domů. Jakmile je zboží za dveřmi, kočky se k němu nenápadně přiblíží a zkoumají ho čichem. Obsah vyndáte a jen co krabici necháte ležet stranou, kočka do ní ihned skočí a může tam vydržet i několik hodin. Je jedno, jestli má rozměry přesně pro ni nebo je menší. Uvelebí se tam podle své potřeby, některé začnou vrnět a zůstanou v krabici ležet nebo dokonce usnou.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné koření naší kuchyně se hodí i do domácí lékárničky nebo k prádlu do pračky
Zdroj obrázku: Pixabay

Láska koček k lepenkovým krabicím je zachycena na mnohých fotografiích a také videích. Některé kočky se rády baví tím, že do malých krabic skáčou. Nejedná se pouze o kartonové krabice, mají rády také akvária a další „uzavřené“ prostory. Tato vášeň zaujala také vědce, kteří se rozhodli ji prozkoumat. 

Kočkám krabice poskytují pocit bezpečí

Odborníci z holandské univerzity v Utrechtu zkoumali tuto kočičí činnost. Dva týdny sledovali kočky žijící v útulku pro zvířata. Nakonec dospěli k závěru, že kočky se do kartonových krabic schovávaly hlavně proto, aby se ukryly do bezpečí před ostatními, neznámými kočkami. Rychleji se tak přizpůsobily novému prostředí. Z krabice mají kočky výhled do okolí a zároveň mají pocit bezpečí, což snižuje hladinu stresu. Proč ale krabice a ne například koš nebo pelíšek ve tvaru domečku?

Mohlo by vás zajímat:  Vyhlaste válku plísni. Poradíte si s ní bez chemie a jednou provždy
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se ukázalo, kočky preferují okolní teplotu v rozmezí 30 až 38 stupňů. Těsná lepenková krabice jim poskytuje správnou tepelnou izolaci, a proto tolik milují krabice menší, než jsou ony samy. Navíc se říká, že kam se vejde hlava kočky, tam se vejde celá. Platí to i ve vašem případě?

Přidat na Seznam.cz