Vodní kámen je nepřítel rychlovarné konvice. Zbavte se ho přírodní cestou
Vodní kámen v rychlovarné konvici je nejen nevzhledný, ale také dává vodě zvláštní pachuť. Přítomnost vodního kamene mimo jiné také ovlivňuje funkčnost konvice, které ohřátí vody trvá o poznání déle a její životnost je kratší. Jak jej tedy odstranit?
Vliv vodního kamene na lidské zdraví
Přímý vliv vodního kamene na tvorbu ledvinových kamenů nebyl prozatím dokázán. Avšak tvrdá voda obsahuje vysokou koncentraci vápníku, který stejně jako cystin či čpavek ke tvorbě ledvinových kamenů vede. Udržujte proto konvici čistou a zbavenou vodního kamene. Současně raději konzumujte vodu převařenou, která díky vaření obsahuje vápníku méně.
Kde se bere?
Vodní kámen je bílý křídový zbytek, který se hromadí v konvicích nebo kávovarech. Typický je pro oblasti, ve kterých teče tvrdá voda, která má vyšší koncentraci hořčíku a vápníku. Předejít mu lze investicí do změkčovačů vody.
Chemické čističe
Nejjednodušším způsobem, jak se vodního kamene zbavit, jsou prostředky, které lze zakoupit v drogeriích. Tyto prostředky jsou vysoce účinné, avšak mohou dát vodě zvláštní pachuť. Jejich nevýhodou je, kromě chemicky zatíženého složení, vyšší pořizovací cena.
Přírodní čističe
Sáhnout po přírodním čističi je volbou levnější a zároveň ekologičtější. Pro tento účel bývá často používán ocet, kyselina citronová či přímo šťáva z citronu. Postup je jednoduchý:
- Naplňte konvici ze 3/4 vodou a přidejte ocet či citronovou šťávu.
- Konvici nechte jednu hodinu odmočit.
- Následně ji zapněte – jednou v případě octu, třikrát používáte-li citron.
- Konvici vypláchněte a nechte vyvařit čistou vodou.
Kdy čistit?
Proces čištění by se měl opakovat každý měsíc nebo tak často, jak je v závislosti na jejím používání nutné. Pokud máte měkkou vodu, odstraňování vodního kamene není nutné provádět nikterak často. Změkčená voda nemá za následek hromadění vodního kamene, proto výrazně pomáhá prodloužit životnost konvice a dalších kuchyňských spotřebičů.