Kitchen 2816488 1920 (1)

Vodní kámen je nepřítel rychlovarné konvice. Zbavte se ho přírodní cestou

Vodní kámen v rychlovarné konvici je nejen nevzhledný, ale také dává vodě zvláštní pachuť. Přítomnost vodního kamene mimo jiné také ovlivňuje funkčnost konvice, které ohřátí vody trvá o poznání déle a její životnost je kratší. Jak jej tedy odstranit?

Vliv vodního kamene na lidské zdraví

Přímý vliv vodního kamene na tvorbu ledvinových kamenů nebyl prozatím dokázán. Avšak tvrdá voda obsahuje vysokou koncentraci vápníku, který stejně jako cystin či čpavek ke tvorbě ledvinových kamenů vede. Udržujte proto konvici čistou a zbavenou vodního kamene. Současně raději konzumujte vodu převařenou, která díky vaření obsahuje vápníku méně. 

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistá trouba i bez agresivní chemie: stačí sáhnout do spíže pro ty nejlepší prostředky

Kde se bere?

Vodní kámen je bílý křídový zbytek, který se hromadí v konvicích nebo kávovarech. Typický je pro oblasti, ve kterých teče tvrdá voda, která má vyšší koncentraci hořčíku a vápníku. Předejít mu lze investicí do změkčovačů vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Chemické čističe

Nejjednodušším způsobem, jak se vodního kamene zbavit, jsou prostředky, které lze zakoupit v drogeriích. Tyto prostředky jsou vysoce účinné, avšak mohou dát vodě zvláštní pachuť. Jejich nevýhodou je, kromě chemicky zatíženého složení, vyšší pořizovací cena. 

Mohlo by vás zajímat:  Osvojte si 4 jednoduché triky v kuchyni a šetřete každý den peněženku i životní prostředí

Přírodní čističe 

Sáhnout po přírodním čističi je volbou levnější a zároveň ekologičtější. Pro tento účel bývá často používán ocet, kyselina citronová či přímo šťáva z citronu. Postup je jednoduchý:

  1. Naplňte konvici ze 3/4 vodou a přidejte ocet či citronovou šťávu.
  2. Konvici nechte jednu hodinu odmočit. 
  3. Následně ji zapněte – jednou v případě octu, třikrát používáte-li citron. 
  4. Konvici vypláchněte a nechte vyvařit čistou vodou. 
Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy čistit?

Proces čištění by se měl opakovat každý měsíc nebo tak často, jak je v závislosti na jejím používání nutné. Pokud máte měkkou vodu, odstraňování vodního kamene není nutné provádět nikterak často. Změkčená voda nemá za následek hromadění vodního kamene, proto výrazně pomáhá prodloužit životnost konvice a dalších kuchyňských spotřebičů.

Přidat na Seznam.cz