Není jen ošklivá, škodí také zdraví. Nebezpečná plíseň u oken musí pryč
Plíseň je problémem v mnoha domácnostech. Ke vzniku plísní vede řada faktorů, jako je nedostatek větrání, nadměrná vlhkost či špatné vytápění. Pokud si všimnete plísně již v zárodku, pusťte se bezodkladně do boje. Plíseň je totiž nejen nevzhledná, ale také nebezpečná pro naše zdraví.
Plíseň a její vliv na zdraví
Černé, ošklivé a nevzhledné skvrny, které se objevují na stěnách, stropech či v okolí oken, jsou častým problémem v domácnosti. Protivná plíseň se objevuje převážně ve starých domech, ovšem nevyhýbá se ani novostavbám. Plíseň způsobuje na jedné straně nedostatek vzduchu, na straně druhé vlhkost. Plíseň má nepříznivý vliv na naše zdraví, jelikož může způsobit bolesti hlavy, dráždit sliznici a způsobit respirační onemocnění.

Příčiny vzniku
Častým důvodem vzniku plísně je vlhkost, která vzniká kvůli špatnému větrání a přetápění místností. Kapky vody na oknech tak často vedou ke vzniku plísní. Stejně tak je tomu v případě, že nejsou okna zvenku dostatečně utěsněná či je rozbitý okap. Voda zvenčí se tak snadno dostane do oken a zdiva. Vznikající plíseň často doprovází zatuchlý zápach.
Jak se plísně zbavit?
V boji proti plísni je zásadní větrání a cirkulace vzduchu v místnosti. Stejně tak je důležité hlídat vlhkost. Pokud do bytu zvenčí vniká vlhkost způsobující plíseň, je na čase opravit děravou střechu, netěsnící okna či vodovodní potrubí. Samotnou plíseň vydrhněte kartáčem s tvrdými štětinami, opláchněte vodou a postříkejte dezinfekčním prostředkem. V horších fázích plísně může být také nutné oškrábat omítku, zdivo vysušit a nanést fungicid. Po jejím vyčištění a nanesení potřebného přípravku místnost důkladně vyvětrejte.

Prevence
Abyste zabránili návratu plísně, lze použít několik jednoduchých metod. Udržujte v místnostech teplotu minimálně 20 °C, větrejte a zajistěte dostatečné sluneční osvětlení, plísně jeho paprsky nesnáší. Současným trendem jsou také sušičky vzduchu, které jej zbaví přebytečné vlhkosti.
