Průzračně čistá voda je ideální k pití i zalévání, ale pouze ta odstátá
Pro pití, zalévání rostlin nebo do akvárií se doporučuje používat takovou vodu, která bude odstátá a bude vám hlavně chutnat. Jsou oblasti, kde je voda velmi tvrdá a neobejdete se bez filtrační konvice nebo odstátí. Jaké jsou výhody a nevýhody odstáté vody?
Sklenice takové vody očistí tělo
Jak se liší odstátá voda od té přímo z kohoutku? Chlór se používá nejen ve veřejných bazénech a koupalištích, používá se také do vody, která je dodávaná do našich domovů vodovodním systémem. Chlór zabrání kontaminaci vody mikroorganismy, ale také mění její chuť i vůni.
Chlór je sice toxický, ale v pitné vodě je ho zanedbatelné množství, které lidské zdraví neohrožuje. Pokud máte rádi obyčejnou vodu z kohoutku, ale chcete se chlóru zbavit, není jednodušší a levnější metoda, než ji nechat 24 hodin odstát. Chlór je těkavý, a tak se během stání vody odpařuje. Během jednoho dne tak máte vodu bez chlóru, kterou můžete použít nejen k pití.
Nádoba na vodu k pití by měla být čistá
Pokud máte vodu připravenou k pití, věnujte zvláštní pozornost hygieně. Nádoba na vodu musí být čistá a musí stát na místě, kde nebude vystavena kontaminaci nejen chlórem, ale i jinými nečistotami nebo látkami. Vodu na zalévání květin si můžete nalít do lahve nebo konve a použít ji můžete po několik dní.
Pokud si stavíte rodinný dům, budete přemýšlet, jestli si nechat dodávat pitnou vodu vodovodním řádem, nebo si postavíte studnu. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. K zalévání květin nebo pro naplnění akvária můžete použít i dešťovou vodu, která je velmi oblíbená především proto, že neobsahuje vápník a navíc vás nic nestojí. Stačí mít připravené sudy pod okapy domu nebo na zahradě okolo skleníku a budete mít skvělou vodu.
Nevýhodou vody z vodovodu je, že musíte počkat, až chlór z natočené vody vyprchá a pít ji můžete až po několika dnech. Připravit si ji můžete předem a nezapomeňte do vody přidat plátek citronu nebo do ní nastrouhejte zázvor.