Průzračně čistá voda je ideální k pití i zalévání, ale pouze ta odstátá

Pro pití, zalévání rostlin nebo do akvárií se doporučuje používat takovou vodu, která bude odstátá a bude vám hlavně chutnat. Jsou oblasti, kde je voda velmi tvrdá a neobejdete se bez filtrační konvice nebo odstátí. Jaké jsou výhody a nevýhody odstáté vody? 

Sklenice takové vody očistí tělo

Jak se liší odstátá voda od té přímo z kohoutku? Chlór se používá nejen ve veřejných bazénech a koupalištích, používá se také do vody, která je dodávaná do našich domovů vodovodním systémem. Chlór zabrání kontaminaci vody mikroorganismy, ale také mění její chuť i vůni.

Zdroj obrázku: Pixabay

Chlór je sice toxický, ale v pitné vodě je ho zanedbatelné množství, které lidské zdraví neohrožuje. Pokud máte rádi obyčejnou vodu z kohoutku, ale chcete se chlóru zbavit, není jednodušší a levnější metoda, než ji nechat 24 hodin odstát. Chlór je těkavý, a tak se během stání vody odpařuje. Během jednoho dne tak máte vodu bez chlóru, kterou můžete použít nejen k pití. 

Nádoba na vodu k pití by měla být čistá

Pokud máte vodu připravenou k pití, věnujte zvláštní pozornost hygieně. Nádoba na vodu musí být čistá a musí stát na místě, kde nebude vystavena kontaminaci nejen chlórem, ale i jinými nečistotami nebo látkami. Vodu na zalévání květin si můžete nalít do lahve nebo konve a použít ji můžete po několik dní.

Mohlo by vás zajímat:  Silná dvojka pro krásné rostliny a bohatou úrodu: banánová slupka dodá draslík, vejce zase vápník

Pokud si stavíte rodinný dům, budete přemýšlet, jestli si nechat dodávat pitnou vodu vodovodním řádem, nebo si postavíte studnu. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. K zalévání květin nebo pro naplnění akvária můžete použít i dešťovou vodu, která je velmi oblíbená především proto, že neobsahuje vápník a navíc vás nic nestojí. Stačí mít připravené sudy pod okapy domu nebo na zahradě okolo skleníku a budete mít skvělou vodu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nevýhodou vody z vodovodu je, že musíte počkat, až chlór z natočené vody vyprchá a pít ji můžete až po několika dnech. Připravit si ji můžete předem a nezapomeňte do vody přidat plátek citronu nebo do ní nastrouhejte zázvor. 

Přidat na Seznam.cz