Ucty

Účet za elektřinu vás už děsit nemusí. I na maličkostech lze hodně ušetřit

Překvapil váš účet za elektřinu? Předpokládáme, že to nebylo zrovna příjemné překvapení. Navíc se očekává, že ceny energií budou i nadále růst. Jak tedy ušetřit, abyste neplatili zbytečně horentní sumy?

Vyměňte žárovky za energeticky úsporné

Používání běžné 60W žárovky, která je v průměru zapnutá po dobu šesti hodin denně, stojí přibližně okolo 500 Kč ročně. Použití 23W LED žárovky (která poskytuje přibližně tu samou intenzitu světla) stojí o dvě třetiny méně. LED žárovka je sice dražší, ale díky ní budete svítit déle a za méně peněz. Z dlouhodobého hlediska tedy ušetříte. LED žárovka dokáže svítit až 2 190 hodin, zatímco obyčejná žárovka ani ne polovinu.

Mohlo by vás zajímat:  Lesk a čistotu indukční desce dodá pěna na holení
Zdroj obrázku: Freepik

I spotřeba lednice se dá snížit

Jak můžeme zajistit, aby chladnička odebírala méně elektřiny? Je dobré provést několik základních kroků. Především očistěte prach a nečistoty z instalace umístěné na zadní straně chladničky. Pak bude účinněji odstraňovat přebytečné teplo. Každých šest měsíců také zkontrolujte těsnost dveří.

Pravidelně také chladničku odmrazujte. Už jen půl centimetrová vrstva námrazy může způsobit, že chladnička bude spotřebovávat až o deset procent více elektřiny. Pomůže také to, pokud budete ledničku udržovat více naplněnou – tak spotřebovává méně energie. Pokud ji dlouhodobě nemůžete naplnit, zvažte nákup menšího přístroje.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché návyky, které sníží náklady na vytápění
Zdroj obrázku: Freepik

Nenechávejte zařízení v pohotovostním režimu

Samotný televizor nespotřebuje mnoho elektřiny, ale když v tomto režimu bude také DVD, rádio, set-top box, počítačový monitor…, může se už jednat o poměrně vysokou spotřebu. Raději tedy vše vypínejte i ze zásuvky, zejména pokud nejste delší dobu doma.

Sáček do vysavače často měňte

Platí totiž, že čím více je naplněn, tím více klesá výkon vysávání a zvyšuje se spotřeba energie. Proto se vyplatí jej pravidelně měnit a stanovit si intervaly tak, abyste na výměnu nikdy nezapomněli.

Zdroj: https://www.bchydro.com/21tips
Přidat na Seznam.cz