Oživte krásu svého svátečního nádobí i příborů. Jednoduše a šetrně ke každému materiálu

Oživte krásu svého svátečního nádobí i příborů. Jednoduše a šetrně ke každému materiálu

Téměř každý má ve své domácnosti nějaké sváteční nádobí a příbory, které používá jen při výjimečných příležitostech. Mohou to být nejen Vánoce, ale třeba i oslava životního jubilea či narození miminka v rodině. Buďte dokonale připraveni a oživte materiály třeba hned teď.

Snadné a rychlé metody, díky kterým oživíte kdejaký materiál nádobí a příborů

Nejčastěji se používají ke svátečnímu stolování ručně malované porcelánové sady a také zlaté či stříbrné příbory. Pojďme si tedy říct, jak je efektivně vyčistit:

  • Jak na křehký porcelán? Pokud vlastníte ručně malované talířky s hrníčky a trápí vás jejich zažloutnutí, můžete použít lázeň ze studené vody a citronové šťávy (potřebujete 1 citron na jeden litr vody). Nádobí určitě nedávejte do myčky, jinak jej zničíte. Použít lze ovšem i šetrný bělicí prostředek na nádobí spolu s vodou (1 lžíce na 1 litr vody).
Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro snížení spotřeby elektřiny v domácnosti
Zdroj obrázku: Freepik
  • Jak na čistění zašlých porcelánových talířů? Zde vám pomůže roztok z tří litrů vody, pěti lžic octa a ze čtyř lžic jedlé sody. Tekutinu přiveďte k varu, pak odstavte z plotny a vložte do ní špinavé nádobí. Nechte deset minut působit a nakonec opláchněte čistou teplou vodou.
  • Jak na čistění stříbrných příborů? Pokud byste je čistili pomocí babských rad, můžete použít třeba čistý zubní kartáček a zubní pastu. Ta povrch vyleští, ale také hrozí poškrabání. Raději použijte následující metody: do skleněné misky vložte alobal. Ten by měl pokrývat dno i okraje nádoby. Poté vlijte teplou vodu a smíchejte ji se solí. Nakonec vložte stříbrné příbory a nechte působit několik minut. Hliníková fólie by měla tímto procesem ztmavnout a všechny příbory budou jako nové.
Mohlo by vás zajímat:  Dobře ochucené karbanátky obyčejný pokrm zcela promění
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit špinavý porcelánový popelník a svícen?

A na závěr si ještě řekněme, jak „probudíte k životu“ zašlý porcelánový popelník i svícen. Začněme popelníkem. Ten namočte do teplé vody, přidejte sůl a také korek od vína. Nechte působit alespoň hodinu až dvě a pak omyjte. Svícen od vosku pak jednoduše očistíte, když ho ponoříte do horké vody.

Zdroj: https://www.yellowpages.ca/tips/5-tips-for-cleaning-precious-porcelain/
Přidat na Seznam.cz