naklady

Roční vyúčtování elektřiny nás už děsit nemusí, stačí začít chytře šetřit

Světová pandemie zapříčinila možné finanční problémy v rodinách a zároveň se lidé mnohem víc drží v teplých domovech, kde nachází nové koníčky. Vlivem home office a delšího času stráveného doma se zvedají náklady na bydlení. Vedle výdajů za jídlo se samozřejmě zvedají také položky za energie, zejména elektřinu. Jak ušetřit za elektrický proud? Podívejte se na tyto zajímavé rady.

Více času doma? Větší využívání spotřebičů

Čas strávený doma každý z nás využívá jinak. Ať už sedíte u televize, více vaříte a pečete, nebo perete v rámci jarního úklidu, všechny tyto činnosti zvedají spotřebu elektřiny, která se projeví na ročním vyúčtování. Přemýšlíte nad tím, které spotřebiče využíváte a jak často jsou během dne zapnuté?

Zdroj obrázku: Freepik

Vedete si evidenci spotřebovaných energií?

Pokud se zeptáte své maminky, zda si evidovala spotřebované energie v domácnosti, pak vám určitě souhlasně přikývne. Mít přehled ve spotřebované elektřině znamená přesně znát své náklady a nečekat s hrůzou na roční vyúčtování. Každý z nás platí měsíční zálohy na energie, avšak v takových časech nebo při delší a tuhé zimě mohou být o něco vyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se octomilek konečně natrvalo. Vyzrajte na ně účinnými pastmi

Pokud si povedete tabulku, do které si měsíčně zapíšete stav elektroměru, uvidíte přesně, o kolik jste spotřebovali elektřiny více či méně. Díky tomu budete přesně vědět, zda je potřeba své měsíční zálohy zvednout, nebo zda jsou stále dostačující.

Zdroj obrázku: Freepik

Home office se prodraží

Děti mají distanční výuku online a vy minimálně osm hodin denně sedíte u svého počítače a zpracováváte denní úkoly do práce. Přiznejte se, běží vám při této každodenní činnosti v domácnosti i další spotřebiče? Nejčastějším zapnutým spotřebičem je televize, která dělá mírnou zvukovou kulisu.

Zkuste se naučit vytahovat ze zásuvky všechny spotřebiče, které zrovna nepoužíváte. Typickým příkladem mohou být právě vypnuté televizory, které však berou elektřinu kvůli pohotovostnímu režimu. Dalším klasickým případem jsou také nabíječky na telefony nebo stále zapojené kávovary, mikrovlnky nebo rychlovarné konvice v kuchyni.

Zdroj: https://www.bchydro.com/powersmart/residential/savings-and-rebates/everyday-electricity-saving-tips.html?utm_source=direct&utm_medium=redirect&utm_content=21tips
Přidat na Seznam.cz