Tipy, jak si užít cestování s dětmi a přitom ušetřit
Letní, zimní, ale také podzimní nebo jarní prázdniny jsou časem, kdy může rodina vyjet na dovolenou v tuzemsku nebo do zahraničí. Pravdou je, že cestování obecně je finančně náročný koníček, ale na rodiny s dětmi čekají další nástrahy, které mohou volný čas velmi prodražit. S dobrým plánováním nemusí být dovolená drahou záležitostí, jen je třeba si uvědomit, že děti nemusí být z dlouhých cest příliš nadšené, mohou zlobit nebo se nudit. V takové chvíli pomohou „malá překvapení“ z domova, která jsou za zlomek ceny, za které se prodávají věci na benzínových pumpách, na nádražích nebo na letištích. Jak dovolenou finančně ustát a užít si ji naplno?
Pohodlí za všech okolností
Vybráním destinace a hotelu a zaplacením pobytu vše začíná. Druhým krokem je správně zabalit, aby všichni členové rodiny měli pohodlí. Vše usnadní seznam všeho, co je potřeba uložit do kufru, v případě letecké dopravy do kabinového zavazadla. Kromě dokladů, peněz, mobilu či nabíječky se musí vzít v potaz počasí a vybavit se vhodným oblečením. Zatímco v létě nesmí chybět přikrývka hlavy, v zimě zase rukavice, v obou situacích pak opalovací krém, který se prodává na například na recepci za přemrštěné ceny. A co na jaře a na podzim? Rozhodně deštník a pláštěnky, pro které platí s cenami úplně to samé.
Dostatek jídla a nápojů
„Najíme se na benzínce!“ S rodinou rozhodně ne, krátké posezení na benzínce nebo v některé restauraci rychlého občerstvení přijde dosti draho. Tisíc korun zmizí, přitom v břiše zůstane hlad. Mnohem vhodnější je připravit s sebou toasty nebo tortilly, klidně i často kritizované řízky, které se mohou doplnit zeleninou nakrájenou do krabičky. Na cestách dobře doplní energii ovoce včetně banánů, jablek či hroznového vína, milovníci oříšků jistě nepohrdnou malým balením, které v běžném obchodě stojí o poznání méně než na dálničních zastávkách. Obdobně nápoje, které jsou na dálničních odpočívadlech či na letištích za nehorázné částky, přitom připravit kávu, čaj či šťávu do módní termosky nestojí takřka nic a vlastní nápoje se mohou pít až do doby odbavení. Pak se mohou prázdné nádoby naplnit vodou z veřejných pítek.
Zábavu s sebou
Benzínky, obchody na letišti nebo na nádraží, ale také hotelové vestibuly, jsou plné lákadel, kterým děti jen těžko odolávají. Je dobré se připravit předem a zabavit své ratolesti tak, aby po ničem dalším netoužily. Malý dárek se může vzít do zavazadla s sebou, stejně jako hry či knihy. V létě se nesmí zapomenout ani na různé vodní hračky, které se prodávají v letoviscích za několikanásobné ceny, přitom nafukovací míč či matrace stojí v hypermarketu pár korun a klidně se po pobytu může nechat v hotelu nebo prodat za malý peníz nově příchozím. Při zimních cestách se vyplatí počítat s tím, že děti lyžování přestane bavit po dvou dnech a budou vyžadovat změnu programu, už proto je výhodnější koupit skipas jen na pár dní a vyplnit program koupáním v aquaparku nebo bobováním či koulováním hned vedle ubytování.
Zdroj: https://www.thebump.com/a/money-saving-tips-traveling-kids