Light Bulb 1640438 1280

Náklady na energie zásadně sahají do rodinného rozpočtu. Několik maličkostí je pomůže snížit

Náklady za energie patří k pravidelným a nemalým výdajům v každé domácnosti. Zejména náklady na elektřinu tvoří zásadní položku v rodinném rozpočtu. Při správném hospodaření tyto náklady ale snížíte na minimum. Stačí, když budete dodržovat několik základních pravidel.

Obnovte smlouvu s vaším dodavatelem

Spousta domácností využívá po dlouhé roky stejného dodavatele elektřiny. Jenže jak se mění situace na energetickém trhu, mění se i podmínky dodávání. Není tedy výjimkou, že domácnost odebírá energii na základě několik let staré smlouvy.

Mohlo by vás zajímat:  Zařízení neustále zapojená do zásuvky navyšují roční spotřebu elektřiny

Smlouvu pravidelně revidujte a s dodavatelem elektřiny jednejte. Pokud vám neposkytne pro vás vhodné podmínky, vyzkoušejte některý z online porovnávačů dodavatelů elektřiny a vyberte si nového. Se změnou dodavatele elektřiny vám poradí nový dodavatel, případně si najměte poradce, který za vás vše vyřeší.

Zdroj obrázku: Pixabay

Správné hospodaření s elektřinou vám ušetří tisíce ročně

Kromě výběru vhodného dodavatele je také důležité správné hospodaření s elektřinou. Celá řada spotřebičů odebírá menší množství proudu i při nečinnosti, pokud je zapojena do elektrické sítě. Typickým představitelem těchto spotřebičů jsou například:

  • pračky,
  • nabíječky mobilních telefonů a notebooků,
  • televize,
  • mikrovlnné trouby.
Mohlo by vás zajímat:  Hledání nejvýhodnější hypotéky usnadní online srovnávače. Osobní kontakt ale nepodceňte

Tyto spotřebiče při nečinnosti vypojte ze sítě. Tím zamezíte minimálním odběrům, které ale v ročním vyúčtování dělají výraznou částku v rozpočtu vaší domácnosti. Zapojení spotřebiče do zásuvky vám zabere pouze zlomek času, ale ušetří velké množství nákladů. Při výběru nového spotřebiče také dbejte na to, aby byl označený energetickým štítkem minimálně s hodnotou A, ideálně pak A++ nebo A+++.

Pozornost věnujte také správnému ohřevu vody. Spousta lidí ohřívá zbytečně velké množství vody. Varné konvice přitom mají příkon běžně kolem 1,5 až 2 kW a patří mezi velké žrouty elektřiny. Ohřívejte proto pouze takové množství vody, které skutečně potřebujete.

Přidat na Seznam.cz