Šetřit vodou můžeme snadno v kuchyni i na zahradě

Šetřit vodou můžeme snadno v kuchyni i na zahradě

Voda je nejcennějším přírodním zdrojem, dává život a je součástí všech živých organismů. Je proto na lidech, aby se k vodě náležitě chovali. Nestačí jen oslavovat Světový den vody, ale také se chovat tak, aby nedocházelo k jejímu znečišťování nebo zbytečnému plýtvání. Úspory jsou znát na peněžence i v přírodě. Záleží na každém jednotlivci, jak s vodou naloží a kolik jí denně spotřebuje. Jak šetřit vodou v běžné domácnosti?

Úspory v kuchyni

Kuchyně je místem, kde se spotřebuje velké množství vody. Z toho důvodu je možné také při přípravě pokrmů nebo ovoce a zeleniny hodně ušetřit. Využít je možné například vodu z omývání ovoce a zeleniny, protože je takřka čistá a může se použít na každodenní zálivku hrnkových rostlin. Jednotlivé kousky se nemusí oproti všeobecnému povědomí omývat pod tekoucí vodou, ale v hlubší nádobě nebo misce. Plýtvání vodou se zamezí rovněž mytím nádobí v myčce.

Mohlo by vás zajímat:  Olivový olej působí skvěle nejen na tělo. Inspirujte se našimi triky
Zdroj obrázku: Freepik

Praní i na 20 stupňů Celsia

Vyvařování ručníků, osušek nebo ložního prádla? V dnešní době opravdu není potřeba textilie prát na vysoké teploty, protože spotřebič musí zahřívat velké množství vody, roste i spotřeba elektřiny. V současné době existují na trhu prací prostředky s účinností od 20 stupňů Celsia, které se mohou využít na běžné praní. Velkých úspor vody se též docílí při sprchování, plná vana totiž spotřebuje až 200 litrů vody, což je několikanásobně více než při krátké večerní očistě ve sprchovém koutě.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je jeden z nejlepších univerzálních prostředků. Ne na všechny povrchy je ovšem vhodný

Úspory na zahradě a v garáži

Zkušení zahradníci doporučují zalévat zahradní rostliny nebo trávník v brzkých ranních a podvečerních hodinách, protože sluneční paprsky nevysušují tolik povrch, navíc se po delší dobu udrží vlhkost. Ještě větších úspor se docílí při použití závlahových systémů s rovnoměrným postřikem. A co třeba mytí auta? Ruční mytí spotřebuje až dvakrát tolik vody, proto je vhodné s vozem zajet do automatické myčky. Ušetří se čas, peníze a příroda nebude tolik trpět, protože se znečištěná voda odvede přímo do kanalizace.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz