Woman Enjoying Cool Shower Water Jet

Nadměrná hygiena tělu neprospívá. Snižuje obranyschopnost a vede k alergiím

V minulosti byla hygiena šancí na přežití. Ještě v polovině 20. století nebylo běžné každodenní mytí a koupání. Až s výstavbou bytových jednotek s integrovanou koupelnou se lidé začali pravidelně mýt, což pomohlo odstranit různé zdravotní neduhy a potíže. S množstvím hygienických a kosmetických prostředků a četnosti mytí ale dnes dochází k naprostému opaku. Vysoce účinná hygiena ničí imunitní systém a je důvodem pro rozvoj různých alergií nebo astmatu. Dopady jsou natolik závažné, že vědci nabádají k menší četnosti mytí.

Důsledek nadměrné hygieny

Proč trpí v současnosti tolik lidí na alergie? Nárůst alergií u dětí je alarmující, podle výzkumů italských lékařů je postižena v určité formě třetina populace. Rozdíl za sedmdesát let činí celých dvacet procent, což si vědci dávají do souvislosti s hygienou a čistotou. Děti byly dříve v kontaktu s mikroorganismy a s mikroby, nadto se koupaly jednou nebo dvakrát týdně, v létě často v rybnících a řekách. Dnešní populace se myje denně, což je podle expertů riskantní. To samé platí pro neustálé uklízení, zejména vysávání a vytírání prachu.

Mohlo by vás zajímat:  Problémový soused nemusí být noční můrou. Nejlepší metoda řešení je přesunout problém na někoho jiného
young-woman-preparing-her-bath-time
Zdroj obrázku: Freepik

Více alergií z čistoty

Méně kontaktů se špinavým nebo zaprášeným prostředím děti neochrání od nemocí, k tomu chemické látky používané pro očistu domácnosti obsahují nebezpečná rezidua a agresivní sloučeniny, které rozvoj alergií ještě podporují. Novorozenci a batolata si nemají možnost vytvářet svou vlastní imunitu, protože jsou vystaveny hygienické čistotě, k tomu je ohrožují nebezpečné látky a mikroplasty z plastových nádob, ve kterých se většina hygienických, mycích nebo kosmetických přípravků prodává.

Přestaňte se mýt!

Obdobně jako italští vědci vyzývají k bojkotu každodenního mytí i další odborníci včetně dermatologů a alergologů, kteří léčí pacienty s těžkým astmatem. Současně radí vyhýbat se aerosolovým výrobkům, jako jsou osvěžovače vzduchu, které rozprostírají do prostoru chemické sloučeniny, které děti a dospělí přímo vdechují do plic a způsobují jim vážné postižení plic. Při koupelích navíc experti radí používat pouze obyčejné mýdlo bez přidaných látek nebo děti omývat pouze vlažnou vodou, která nepoškozuje kožní mikroflóru a neznehodnocuje ochranný film pokožky.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/showering-daily-is-it-necessary-2019062617193
Přidat na Seznam.cz