Female Hand Taking Egg From Fridge Close Up

„Těch pár minut navíc mi dá jistotu, že budou čerstvá.“ Vejce otočená špičkou dolů vydrží déle

Vejce patří mezi základní suroviny, které najdeme téměř v každé kuchyni. Jsou neskutečně všestranné a umožňují přípravu mnoha lahodných receptů. Kromě toho představují zdroj hodnotných živin, které podporují zdravou stravu. Vejce totiž nabízí vysoký obsah bílkovin a dalších důležitých látek. Ale věděli jste, proč bychom měli vejce v chladničce otáčet špičkou dolů? Odpověď na tuto otázku a další informace naleznete v následujícím textu. Pojďme se na to podívat blíže.

Výživové benefity vajec

Vejce jsou nejen chutná, ale také výživově hodnotná. Představují bohatý zdroj bílkovin, které jsou pro naše tělo klíčové. Sice najdeme bílkoviny i v jiných potravinách, například v masu nebo mléčných produktech, ale vejce přinášejí i širokou paletu vitamínů a minerálů. Lze v nich objevit vitamíny A, B a mnoho důležitých minerálů, jako jsou fosfor, železo a selen. Ačkoli někteří tvrdí, že vejce mohou zvyšovat hladinu cholesterolu, tato tvrzení byla již vyvrácena. Vejce totiž obsahují více fosfolipidů, které fungují jako obránci proti cholesterolu. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto doporučuje konzumovat 1-2 vejce denně pro zachování zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyně skrývá mnoho pokladů, které najdou skvělé využití i mimo vaření
pack-eggs-fridge-shelf-close-up
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký je důvod k otáčení vajec v chladničce?

Když si vezmete z obchodu vejce, obvykle jsou v obalu umístěna špičkou nahoru. Je to logické, protože ve svém papírovém obalu lépe drží, což eliminuje riziko jejich poškození. Když však přijedete domů, je dobré je před uskladněním v lednici otočit. Důvod? Když vejce otočíte, žloutek se umístí uprostřed, což pomáhá udržovat vejce čerstvější po delší dobu. A je to také proto, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Ztratíte na tom pár minut, ale klidně získáte dny na celkové trvanlivosti.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl na chodnících škodí životnímu prostředí, agresivní je také pro vozidla

Ačkoli může být pokušení umístit vejce do přihrádky na dveřích lednice, je lepší je uskladnit jinde, kde je teplota stabilní. Tím, jak neustále otevíráte dveře chladničky, teplota právě v tomto místě kolísá, což pochopitelně kvalitě skladování vajec nijak nepřidá. Ideální je vložit je do standardní části lednice, někam doprostřed.

A samozřejmě je důležité sledovat datum spotřeby které by mělo být na každém obalu. A také musíte zabránit poškození skořápky, protože prasklé vejce se kazí rychleji. I proto se po rozklepnutí doporučuje k vejci přičichnout. Že je s ním něco v nepořádku obvykle poznáte vcelku rychle. Takové by mělo skončit v koši, rozhodně ne na talíři.

Zdroj: Autorský text, https://www.denik.cz/zdravi/patri-vejce-do-lednice-vetsina-cechu-je-dava-na-spatne-misto-21220726.html, https://www.globus.cz/blog/clanky.html/355_17731-jak-spravne-skladovat-vejce, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-eggs-health-benefits, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324533, https://www.healthline.com/nutrition/boiled-egg-nutrition, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/expert-answers/cholesterol/faq-20058468, https://apps.who.int/iris/handle/10665/64001
Přidat na Seznam.cz