Tahle exotická kráska se jen tak s něčím nespokojí. Při dobré péči se stane skutečnou ozdobou

Tahle exotická kráska se jen tak s něčím nespokojí. Při dobré péči se stane skutečnou ozdobou

Jak tato rostlina vypadá? Je to malá exotická pokojová rostlina s krásnými pruhovanými listy. Maranta pochází z Jižní a Střední Ameriky, ale v přírodě bychom ji našli pouze v oblastech Brazílie. Tato rostlina je přizpůsobená pouze pokojovým podmínkám, na zahradě by vám mohla uschnout. Péče o ni není jednoduchá, ale pokud dodržíte určité zásady, potěší vás drobnými kvítky a krásně zbarvenými listy.

Jakou půdu tato rostlina upřednostňuje?

Marantě se dobře daří v květináči s čerstvou zeminou s mírně kyselou půdou. K této půdě můžeme přidat písek a trochu polystyrenu, aby se půda nakypřila a byla propustnější. Pokud rostlinu pěstujete od sazeničky, je vhodné ji zalévat odstátou vodou nebo vodou dešťovou. Jelikož tyto rostliny pochází z exotických podmínek, uvítají kropení a stálou vlhkost půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování potravin má svá pravidla. Do lednice mnozí dávají i to, co tam nepatří

Rostlinu umístěte do polostínu, miluje vlhký a teplý vzduch. Snáší teplotu do 29 °C, průměrná teplota vzduchu v místnosti by však měla být kolem 20 °C. Kropte nejlépe 2–3krát týdně.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná zálivka je základ pěstování?

Rostlina nejčastěji strádá, když jí nedopřejete dostatek vláhy. Přesušení způsobuje, že rostlině schnou listy, žloutnou a hnědnou. Na druhou stranu si majitel této rostliny musí dávat i velký pozor na její přelití. Kořeny rostliny mohou po přelití začít hnít a následně se úplně oddělí od rostliny. Rostlina poté uhyne.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zacházení s radiátory zvýší jejich efektivnost

Nejčastější onemocnění maranty

Jak poznáte, že je rostlina nemocná? U nemocné maranty začnou lístky vadnout a žloutnout. Na listech se mohou objevit hnědé skvrny nebo listy úplně ztratí svou barvu. Nejčastějšími chorobami této rostliny jsou chloróza listů, bakteriální hniloba arrowroot či skvrnitost. Rostlinu zachráníme většinou tak, že ji co nejdříve zbavíme nakažené zeminy. Rostlinu očistíme od poškozených a napadených listů, větví a kořenů. Dáme do čisté vody vyčistit kořeny od bakterií a virů a poté zasadíme do nové, neinfikované půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Triky, díky kterým vydrží svíčka hořet mnohem déle

Jak tuto rostlinu rozmnožit?

Rozmnožování můžeme provádět řízky rostliny. A to tak, že ostrým nožem rozdělíme mateční rostlinu na menší exempláře. Připravené sazenice přesadíme do předem připravených květináčů. O nové sazenice je potřeba se dobře starat. Rosit je, zalévat a také je přihnojovat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/grow-maranta-inside-1902647
Přidat na Seznam.cz