Tichý zabiják jménem oxid uhelnatý útočí nenápadně, o to vážnější následky hrozí

Tichý zabiják jménem oxid uhelnatý útočí nenápadně, o to vážnější následky hrozí

Oxid uhelnatý je bez zápachu, barvy, a je dokonce lehčí než vzduch. Je tak velmi jednoduché se jím otrávit, protože nepoznáte, že se dostal do ovzduší. Ne nadarmo se mu říká tichý zabiják. V zimě je otrava oxidem mnohem častější, může způsobit dokonce smrt. Abyste zabránili úniku oxidu, budete muset dodržovat několik pravidel. Jakmile ale k otravě dojde, bude dobré vědět, jak ji rozpoznat a jak postupovat.

Jaké jsou nejčastější příznaky otravy oxidem uhelnatým?

Mezi nejčastější příznaky otravy oxidem patří bolesti hlavy. Jsou většinou spojené se závratěmi nebo nevolnostmi. Pokud navíc vidíte, že se zadýcháváte při chůzi do schodů, nebo se dokonce objeví bolest na hrudi, může to být známka toho, že jste se otrávili. Můžete mít také pocit zmatenosti, budete ospalí nebo se objeví změny srdečního rytmu. Při těžké otravě budete v křeči a můžete ztratit vědomí.

Pokud zjistíte, že máte alespoň jeden z těchto příznaků, nejlépe zavolejte sanitku a jděte z místnosti co nejrychleji ven. Počkejte, jestli se příznaky zlepší, a pokud tomu tak nebude, sanitka by vás měla odvézt do nemocnice. Pokud v domácnosti ucítíte zápach plynu, můžete zavolat na tísňovou linku, na které vám poradí. Jestli používáte na vaření plynový sporák, raději ho vypněte.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře fungující radiátory jsou základ. Dobře je zprovoznit zvládne každý i bez instalatéra
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit otravě oxidem?

V domácnosti si můžete nechat nainstalovat detektor oxidu uhelnatého a pravidelně kontrolujte, jestli není vybitá baterie. Servis topných kamen byste měli provádět alespoň jednou ročně, záleží na tom, o jaký druh paliva se bude jednat. Kontrolujte také ventilační systém a komínové průduchy, aby se plyn snadněji dostal ven, pokud bude unikat.

Pokud máte plynový sporák, při vaření raději otevírejte okna. Nezakrývejte ventilační mřížky a nenechávejte nastartované auto v garáži, a to ani v případě, že necháte otevřené dveře. Pokud máte doma kamna, nikdy je nenechávejte hořet v místnosti bez oken nebo nevětraném pokoji. Plynovým sporákem také nikdy nevytápějte svůj domov. Dávejte si pozor, protože při otravě můžete upadnout do bezvědomí, a pokud jste v místnosti sami, pomoc může přijít pozdě.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/carbon-monoxide-poisoning/
Přidat na Seznam.cz