I s nejnovější pračkou a drahými prášky oblečení často zničíme. Na vině je neznalost základních pravidel

Některé skvrny na oblečení bývají natolik odolné, že při jejich odstraňování dokonce poškodíme látku. Někdy své oblíbené tričko zničíme bělidlem nebo tápeme, jak vyprat sportovní oblečení. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při praní? Zničit prádlo můžeme například tím, že ho netřídíme podle barev a materiálů. Například ručníky by se neměly kombinovat se syntetickými vlákny.

Sportovní oblečení perte na nízké teploty

Odstraňování skvrn může způsobit spoustu problémů. Nejlepší je na skvrnu položit bílý hadřík a počkat, až se skvrna vsákne. Potom teprve je vhodné oblečení vyprat. Plavky a sportovní oblečení by se neměly prát v pračce spolu s ostatními kousky. Je to proto, že oděvy vyrobené ze spandexu nebo z elastanu se nejlépe vyperou ve studené vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Před vložením oblečení do pračky pečlivě zapněte všechny zipy. Pokud to neuděláte, mohly by se zadrhnout o jiné oblečení a poškodit ho. Naopak knoflíky nezapomeňte vždy před praním rozepnout, jinak hrozí, že se v pračce odtrhnou od oblečení a skončí zaseknuté ve filtru. Bělidlo vyměňte za citronovou šťávu, je mnohem šetrnější. Klasické bělidlo by totiž mohlo látku časem potrhat.

Mohlo by vás zajímat:  Život pračce prodlouží zcela obyčejné kroky, které je pouze třeba dodržovat

Péřové polštáře vyperte dvakrát

Péřové polštáře a deky perte ve dvou cyklech. V peří by totiž mohla zůstat pěna, která by pak dráždila pokožku. Pokud po klasickém vyprání polštáře ještě necháte vymáchat ve vodě, účinně se zbytků pěny zbavíte. Na ručníky raději nepoužívejte aviváž, protože snižuje absorpční kapacitu jednotlivých vláken, a ručníky by pak moc dobře nesály vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Do pračky nevkládejte větší množství prádla, než je doporučené množství. Přetížení pračky často vede k její poruše. Je lepší prát častěji, ale v bezpečném množství. Své oblíbené pláštěnky a větrovky perte spolu se třemi tenisovými míčky. Díky této jednoduché metodě nedojde k poškození choulostivého materiálu. Péči si zaslouží i pračka. Čas od času ji zbavte nánosů pracího prášku, pečlivě vydrhněte a po každém praní nechte vyschnout.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/stain-removal/removing-stains-from-fabrics/
Přidat na Seznam.cz