Symbol síly a dlouhověkosti: dub dodnes fascinuje a budí obdiv. Nezapomeňte přinést si větvičku domů

Symbol síly a dlouhověkosti: dub dodnes fascinuje a budí obdiv. Nezapomeňte přinést si větvičku domů

Dub poznají na dálku i malé děti, které navíc zbožňují sbírání žaludů pro zvířátka, protože těmito plody nepohrdnou jeleni ani prasata. Dub je typický pro svůj majestátní vzhled, laločnaté listy a plody. V tuzemsku roste na sedm druhů, přičemž celosvětově existují přes čtyři stovky odrůd včetně tropických oblastí. V tuzemsku dub symbolizuje sílu a pevnost, pohanské národy mu přisuzovaly skrytou magickou moc. Jak jsou duby důležité dnes a jaké mají využití?

Quercus po celém světě

Dub neboli Quercus se řadí do čeledi bukovitých, přičemž existují stálezelené i opadavé druhy, které rostou po celé severní polokouli v pásu od Severní Ameriky přes Evropu až po Čínu. Některé odrůdy jsou exotické a jejich domovem jsou tropy v jihovýchodní Asii nebo v Jižní Americe, případně Austrálie. V tuzemsku rostou duby s mohutnou konstitucí a jejich hlavním atributem je dlouhověkost, nejstarším exemplářům je přes tisíc let, a tloušťka kmene může být až tři metry. Dubové dřevo je tvrdé a ceněné pro vysokou výhřevnost, používá se v nábytkářském průmyslu nebo pro výrobu sudů na alkoholické nápoje.

Mohlo by vás zajímat:  Sruby se stávají trendem i u nás. Stavba takového obydlí má svá pravidla a požadavky
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhověkost a stálost

Jak již bylo řečeno, duby rostou po dlouhá léta, nejstarší mívají přes tisíc let. Za nejstarší je považován strom ze skupiny dubů Jurupa Oak, který roste v Kalifornii a jehož věk se odhaduje na 13 000 let. Slované ctili dub nejen pro jeho dlouhověkost, ale také pro stálost, symbolizoval sílu, proto byly tyto stromy zasvěcované Perunovi. Duby jsou národními stromy v Německu, Velké Británii, ve Spojených státech, v pobaltských státech, ve Španělsku, v Polsku nebo v Srbsku. V Česku patří mezi nejčastější druhy dubů dub letní a dub zimní a nejstarší patří mezi památné.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen a jiné usazeniny v koupelně jsou odolné, správné prostředky je vyčistí raz dva

Síla v lidovém léčitelství

A zatímco dubové ratolesti byly hojně vyobrazovány na erbech měst a obcí nebo na vojenských vyznamenáních, listy i kůra zase hrají důležitou roli v lidovém léčitelství. Nejčastěji se používá kůra, která je součástí různých léčiv, protože má dezinfekční účinky. Odvar z kůry se používá pro obklady na špatně se hojící rány a vředy nebo při kožních zánětech. Čaj z dubové kůry zase harmonizuje trávení a zlepšuje peristaltiku střev, navíc je lékem při průjmech a zácpách. Dub je králem stromů a přisuzují se mu magické vlastnosti, z toho důvodu by si měl každý utrhnout dubovou větvičku a zavěsit ji v poslední den roku do okna, rodinu tak uchrání od nemocí a všem přinese štěstí.

Zdroj: https://blog.tentree.com/10-interesting-facts-about-the-oak-tree/
Přidat na Seznam.cz