Vánoční hvězda může kvést nejen o adventu. Při správné péči bude nádherná po dlouhé týdny

Vánoční hvězda může kvést nejen o adventu. Při správné péči bude nádherná po dlouhé týdny

Vánoční nebo také betlémská hvězda patří mezi tradiční živé ozdoby vánočních svátků. Rostlina, pro kterou se v americkém prostředí používá název poinsettia, nadchne sytě zelenou a červenou barvou a je potěchou pro oči nejen během vánočních svátků. Při nákupu je však namístě obezřetnost, protože může rychle uhynout. Jak vybrat z regálu nejlepší exemplář a jak o vánoční hvězdu pečovat v domácím prostředí? Tipy od zahrádkářů umožní vybrat krásný kus, který pokvete celé svátky!

Pozor na chlad a mráz!

Objevují se zkraje adventu v obchodech, v hypermarketech i hobbymarketech, nechybí ani v zahradnických centrech, ale podle čeho vánoční hvězdy vybírat, aby kvetly nejen o vánočních svátcích? Pryšec nádherný, jak se oficiálně rostlina jmenuje, je velmi citlivý na chlad a průvan. Nesnese mráz ani malinkou chvilku, proto je vždy nutné zajít do obchodu ve dnech, kdy nepanují třeskuté mrazy, a rostlina se musí vždy dokonale zabalit papírovým obalem, který ji uchrání před chladným vzduchem. Poinsettia se nesmí nechávat v autě v chladu, po nákupu je nutný okamžitý převoz do domácího prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Účty na vytápění sníží hliníková fólie. Instalovaná za radiátorem pomůže udržet teplo v bytě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vybrat vánoční hvězdu

V obchodě vždy prohlédněte rostlinu ze všech stran, kusy s opadanými, suchými nebo zažloutlými listy nekupujte. Pryšec musí mít zdravé zabarvení, zelené listy musí být pevné, až kožovité, červené listy nesmí vykazovat barevnou nestálost nebo blednutí. Vybírat se vyplatí exempláře s ještě nerozkvetlými, oranžovými květy. V obchodech, kde stojí pult s vánočními hvězdami v blízkosti východu nebo ve stínu, rozhodně tyto rostliny nekupujte, protože rychle uhynou.

Adaptace je nutná

Jak již bylo zmíněno, pryšce nesnášejí změny teplot a chlad, proto po příchodu domů nechte rostlinu v obalu v chodbě a až po několika hodinách ji přesuňte do teplejší místnosti a zbavte papíru. Musí se postupně na vnitřní prostředí aklimatizovat. Umístění volte tak, aby měla betlémská hvězda dostatek světla a byla v dostatečné vzdálenosti od okna nebo dveří. Nesnese ani žár radiátoru, nejvhodnější jsou stálé teploty v rozmezí od 18 do 22 stupňů Celsia. Substrát se musí udržovat stále vlhký, jinak hrozí uschnutí rostliny, při přílišném zalévání nebo dlouhodobém přemokření zase hrozí hniloba.

Zdroj: https://extension.umn.edu/houseplants/poinsettia
Přidat na Seznam.cz