12 praktických tipů, jak vybrat postel

12 praktických tipů, jak vybrat postel

Postel je nedílnou součástí každé ložnice a její výběr není radno podceňovat. Na co se zaměřit při jejím výběru? Samozřejmě na její vlastnosti. Které jsou ty rozhodující se dozvíte níže.

Tip 1: Materiály postelí

Jedním z faktorů, podle kterých se dají vybírat postele jsou materiály.

Na trhu existují postele:

  • dřevěné,
  • kovové,
  • čalouněné.

Výběr materiálu přizpůsobte zařízení ložnice a svým preferencím.

Tip 2: Rozměry postele

Kromě rozdělení postelí podle toho, z čeho jsou vyrobeny, je můžeme dělit také podle velikosti. Preferujete jednolůžko, dvojlůžko nebo něco mezi tím? Přestože velká postel je pohodlná, počítejte s tím, že zabere hodně místa, a proto není vhodná do malých ložnic.

Tip 3: Kontinentální postel

Speciálním druhem postelí jsou ty kontinentální. Co je kontinentální postel a jak se na ni spí? Jedná se o moderní postel, jež propojuje matraci i základnu do jednoho. Luxusní varianty bývají podsvícené a polohovatelné. Jaké jsou další výhody kontinentálních postelí? Jsou pružné, vysoké a mají dlouhou životnost.

Mohlo by vás zajímat:  Skoncujte s nepříjemným zápachem jednou pro vždy

Tip 4: Jak vybrat výšku postele

Co se výšky týče, mějte na paměti, že čím jste starší, tím oceníte vyšší postel i matrace, protože se vám do nich bude snáze uléhat, ale hlavně pohodlněji vstávat.

Tip 5: Proč nepodcenit prodyšnost

Nutností při pořizování nové postele je také kvalitní matrace. Jak vybrat matraci, aby vyhovovala vašim požadavkům? Zaměřte se na tuhost matrace i její prodyšnost.

Tip 6: Nezapomínejte na praktičnost

Při výběru mějte na paměti také praktičnost. Nejviditelnějším prvkem postele je její čelo. Ujistěte se, že vámi vybraná postel ladí s interiérem vaší ložnice a nepůsobí rušivým dojmem.

Tip 7: Jak vysoká má být matrace? Minimálně 13 centimetrů

Zamýšleli jste se nad vhodnou výškou matrace? Výhody vysokých matrací jsou zcela zřejmé – lépe si poradí s vaší vahou a neproležíte si je po prvním spánku. Pokud vážíte 70 kilogramů a více, minimální výška matrace je 13 centimetrů. Samozřejmě existují i výjimky. Kdy zvolit nižší matraci? Když kupujete matraci do dětské postýlky.

Mohlo by vás zajímat:  Nenápadný hmyz, který v noci saje krev. Zbavte se štěnic co nejdříve a natrvalo

Tip 8: Jaký typ matrace zvolit?

Kromě jiného si musíte při výběru zvolit také vhodný materiál.

Základní materiály matrací jsou:

  • latex,
  • pěna,
  • pružiny.

Každý typ matrace má své výhody a nevýhody a nejlepším způsob, jak najít tu perfektní, spočívá v tom, že si ji vyzkoušíte v prodejně. Pouze tak přijdete na to, na jaké matraci se vám leží nejpohodlněji. Luxusní matrace by měly být v dokonalé harmonii s vaším tělem.

Tip 9: Jak zvolit rozměr matrace?

Volba rozměru je snadná – velikost matrace musí odpovídat velikosti postele a roštu. Menší rozměry se pohybují v rozmezí od 90 do 120 centimetrů na šířku, velké matrace na dvojlůžka mohou dosahovat šířky až 200 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěné podlahy jsou nadčasové a krásné. Se správnou péčí budou vypadat roky jako nové

Tip 10: Kvalitní konstrukce

Než si postel koupíte, ujistěte se, že má bytelnou konstrukci, kterou jen tak něco nepoloží. Musí být stabilní, pevná a nijak se nehýbat. Nechcete přeci, aby při každém vašem otočení během spánku postel skřípala nebo se celá klepala.

Tip 11: Cena postele

Počítejte s tím, že kvalitní postel je investice. Čím kvalitnější, tím vyšší cena. To by vás ale v žádném případě nemělo odradit. Zdravý a vydatný spánek je pro život nezbytný, a proto se do něj vyplatí investovat.

Tip 12: Nepodceňujte výběr ložního prádla

Myslete také na to, z jakého materiálu je vyroben váš polštář, přikrývka i ložní prádlo. V zimě využívejte teplé materiály, v létě ty chladivé a prodyšné.

Nyní již víte, jak vybrat kontinentální postel či kteroukoliv jinou, čím se řídit při volbě materiálu, jak zvolit rozměr matrace i postele a na co si dát pozor.

Přidat na Seznam.cz