Salt 3285024 1280

Sůl v kuchyni můžeme nahradit bylinkami nebo zdravějšími alternativami

Sůl je základní ingrediencí při vaření. Nejenomže potěší chuťové buňky, ale také díky ní vyniknou všechny ostatní chutě. Stejně jako u dalších věcí tak i zde se nevyplatí přesolovat pokrmy. Časem se mohou dostavit zdravotní potíže, což v našem zájmu určitě není. Proto je daleko lepší variantou nahradit klasickou sůl jinou nebo ji nahradit kořením či bylinkami. Které ingredience jsou vhodné a proč je právě sůl nezdravá?

Sůl je v každém produktu

Pokud si čtete příbalové informace u různých produktů, jistě víte, že drtivá většina produktů obsahuje sůl. Pro lidské zdraví je důležitá, ale pouze v omezeném množství, v opačném případě je škodlivá. Nejčastěji se využívá kuchyňská sůl, tu lze nahradit zdravější solí:

  • himalájskou,
  • mořskou,
  • draselnou.
Mohlo by vás zajímat:  Čištění toalety usnadní domácí prostředky v čele s octem

Všechny tyto soli obsahují zdravé minerály. I když se jedná o zdravější varianty, stále by mělo být ve vašem zájmu dodržet množství a nepřehánět to. Soli obsahují sodík, jenž může narušit zdraví. Čím je sůl zdravější, tím menší množství byste měli použít.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste koření

Sůl je zčásti nahraditelná, lze ji nahradit kořením nebo bylinkami. Při marinování masa nemusíte použít sůl vůbec. Stačí místo ní zvolit zázvor, česnek nebo pepř s křenem apod. Aromatická koření využijete nejen při přípravě masa. Někteří přidávají do jídla také hořčici nebo lák z okurek, jelikož tyto potraviny obsahují sodík.

Mohlo by vás zajímat:  Sněhová nadílka zasypala střechy. Vrstvu sněhu je nezbytné pravidelně odklízet

Bylinky

Bylinky jsou další ingrediencí, kterou můžete nahradit sůl. Při podezření, že jídla zbytečně přesolujete, zkuste sůl nahradit bylinkami. Taková bazalka, oregano, majoránka nebo rozmarýn jsou více než vhodnými bylinkami. Pro co nejlepší výsledek použijte tyto bylinky až při servírování jídla do talířů, aby nedošlo ke ztrátě chuti a zdraví prospěšných látek.

Abychom si to shrnuli, existuje hned několik způsobů, jak nahradit sůl v kuchyni. I když je sůl chutná, zkuste ji omezit, nebo alespoň postupně snižujte její množství, abyste nezatěžovali svůj organismus.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/salt-alternatives
Přidat na Seznam.cz