white-radiator-appartment

Odvzdušnění radiátoru zefektivní domácí vytápění. Postup je jednoduchý

Topná sezóna je tu co nevidět. Vyplatí se včas zjistit, zda radiátory fungují správně. Objevit se může například problém s provzdušněním radiátorů. To může vést k poruchám topného systému. Jednoduše řečeno, vzduch uvnitř radiátoru oslabuje jeho práci a přispívá k plýtvání tepelnou energií.

Důležitost odvzdušňování

Vzduch, který je uvnitř radiátoru, způsobuje, že vytápění místnosti je neefektivní. Radiátor vydává mnohem méně tepla, což se projevuje poklesem teploty v místnosti. Špatné využívání tepelné energie je neekologické a kromě toho vzduch často koroduje prvky systému ústředního topení. Kromě toho vzduchové bubliny, které se nacházejí uvnitř zařízení, vytvářejí nepříjemný hluk.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se ovocných mušek jednou provždy. Vyžene je čistota a vůně oblíbených bylinek

Důvody tohoto problému mohou být různé. Může se jednat například o netěsné připojení systému ústředního topení nebo nesprávné naplnění radiátoru vodou. Dalším důvodem mohou být i přirozené chemické reakce probíhající v potrubích. Uvnitř se vytváří škodlivé vzduchové bubliny a ty mohou škodit radiátoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokyny k odvzdušnění

Práce související s odvzdušněním jakéhokoli typu radiátoru by se měly provádět, když je zařízení studené. Nezapomeňte vypnout ventil radiátoru a poté zkontrolovat tlaky ústředního topení. Hliníkový nebo deskový radiátor odvzdušněte tak, že nastavíte termostatický ventil do zavřené polohy. Pod ventil položte malou nádobu, aby měla voda kam unikat. Odšroubujte ventil speciálním klíčem a počkejte, dokud z něj nebude unikat voda. Pevně ​​ventil zašroubujte a vraťte termostat na příslušnou teplotu.

Mohlo by vás zajímat:  Sáček rýže v lednici udrží potraviny čerstvé a zabrání nepříjemným pachům. Má to ale podmínku

K odvzdušnění litinového radiátoru budete potřebovat dva ploché nastavitelné klíče a misku, kterou umístíte na okraj chladiče. Zavřete termostatický ventil a uvolněte šrouby neúplným otočením. Jakmile začne vycházet vzduch, přestaňte odšroubovávat šrouby. Když z radiátoru přestane vycházet vzduch, šrouby úplně zašroubujte. Pokud si nejste jisti, poznáte to tak, že z něj začne kapat voda. Nakonec jen znovu nastavte termostat na správnou teplotu.

Zdroj: https://aquaheat.org.uk/how-to-vent-a-radiator/
Přidat na Seznam.cz