Stribro1

Stříbro patří k rodinnému dědictví a zaslouží si tu nejlepší péči. Navraťte mu přirozený lesk

Pro ty nejvzácnější věci, předávané v rodině z generace na generaci, se již dávno vžilo označení rodinné stříbro, a jistě ne náhodou. Pokud vlastníte ať už moderní, nebo antikvární stříbrné šperky či sadu stříbrných příborů, je potřeba rovněž vědět, jak docílit toho, aby tyto předměty již nepůsobily zašle a získaly opět svůj lesk.

Kuchyňská sůl a alobal

Abyste stříbrné šperky nebo kuchyňské náčiní zbavili nežádoucích skvrn nebo černi, můžete použít kombinaci kuchyňské soli, vody a alobalu. Misku vyložte alobalem, položte na něj předměty ze stříbra a na ně nalijte horkou vodu, v níž jste rozmíchali sůl. Tyto účinné látky nechejte po nějakou dobu působit, poté předměty vyndejte, omyjte je a důkladně vysušte.

Mohlo by vás zajímat:  Přestaňte utrácet za drahé prostředky z obchodů. Mnohé si můžete snadno a ekologicky vyrobit doma
Zdroj obrázku: Freepik

Citronová šťáva, mýdlo a jedlá soda

Již z názvu této podkapitoly je zřejmé, že tato čisticí lázeň bude velice účinná, protože čisticí účinky mají všechny její složky. Citronovou šťávu, mýdlo i jedlou sodu rozmíchejte v přiměřeném množství vody a do tohoto roztoku ponořte stříbrné předměty, kterým potřebujete vrátit původní lesk. Nechejte je v lázni alespoň 30 minut a poté je opláchněte pod studenou tekoucí vodou.

Zubní pasta

Zubní pastu jsme zvyklí používat téměř výhradně pouze k čištění chrupu, ale účinné látky, které jsou v ní obsaženy, pomohou i při čištění jiných předmětů, v tomto případě stříbrných. Pro tento účel se však nehodí pasty s bělicím účinkem a ani pasty, které mají zvýšený obsah sodíku, protože ty jsou pro stříbrno příliš agresivní.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné letní pneumatiky zůstanou v bezvadném stavu do příští sezóny
Zdroj obrázku: Pixabay

Zubní pastu naneste buď na již nepoužívaný měkčí zubní kartáček, nebo bavlněný hadřík a stříbrný povrch jí potřete. Nechejte ji působit po dobu několika minut a poté předmět vyleštěte.

Coca-Cola

Pro někoho možná překvapivým čisticím prostředkem je také Coca-Cola, a to zejména díky působení kyseliny fosforečné a také oxidu uhličitého ve formě bublinek. Když stříbrné předměty ponoříte na nějakou dobu do tohoto nápoje a necháte jej působit, stačí poté stříbro pouze opláchnout studenou vodou a podle potřeby vyleštit.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-clean-silver/
Přidat na Seznam.cz