Cutlery 377700 1920

Stříbrné příbory a šperky znovu zazáří leskem díky využití domácích pomocníků

Stříbro patří mezi kovy, které s přibývajícím věkem ztrácí na svém zářivém lesku. Časem začne tmavnout a někdy dokonce úplně zčerná. Existují ale způsoby, které vám zaručí, že se vaše stříbrné šperky a nádobí budou zase blyštit jako nové. Nemusíte je díky tomu nosit do zlatnictví na odborné čistění ani si pořizovat speciální roztoky a látky určené k čištění stříbra. Bohatě si vystačíte s tím, co najdete doma. Podívejte se, jestli někde nemáte:

  • jedlou sodu,
  • vinný ocet,
  • citron,
  • pečicí prášek do pečiva.
Mohlo by vás zajímat:  Ke štědrovečerní tabuli patří slavnostně prostřený stůl
Zdroj obrázku: Pixabay

Malý chemik v akci

Nemusíte být vystudovaným chemikem k tomu, abyste mohli využít síly chemických vlastností sody a octa. Tyto dvě látky spolu silně interagují. Můžete je velmi dobře použít právě k čištění stříbra. Připravte si skleněnou, porcelánovou nebo plastovou misku (nikdy nesmí být kovová) a nalijte do ní teplou vodu. Ve vodě rozmíchejte jednu lžíci jedlé sody a jednu lžíci octa. Pak do lázně ponořte zčernalé příbory, šperky nebo cokoliv stříbrného, co potřebujete vyčistit. Předměty nechte v lázni aspoň půl hodiny. Poté je vyndejte, opláchněte ještě pod proudem čisté vody a důkladně je vyleštěte jemným hadříkem nebo jelenicí.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen zkracuje rychlovarné konvici život. Všechen snadno odstraní přírodní prostředky

Silné skvrny

S velmi temnými a černými skvrnami si vždy soda a ocet nemusí poradit. V takovém případě musíte použít ještě silnější látky. Jako ideální se nabízí směs vymačkané šťávy z půlky citronu a pečicí prášek do pečiva. Vytvořte z ingrediencí hustou pastu, kterou namažete na stříbrné předměty. Na pomoc si přizvěte také starý zubní kartáček, kterým pastu na stříbře dobře rozmažete. Nebojte se použít trochu hrubé síly a přitlačit. Uvidíte, že po nějaké chvíli začne temnota svůj boj prohrávat.

Mohlo by vás zajímat:  Chvíle nepozornosti a špinavá mikrovlnka je na světě. Její čištění ale nemusí být horor
Zdroj obrázku: Pixabay

Posledním tipem je naložení do alkoholové lázně. Můžete použít vodku nebo třeba technický líh. Nalijte trochu alkoholu do misky a ponořte do něj stříbro. Důležité je, aby bylo zcela ponořené pod hladinou. V této lázni nechte předměty ležet přes noc. Druhý den vás oslní svým znovunabytým leskem!

Přidat na Seznam.cz