Štěrkový pás okolo domu vytvoří dekorativní prvek i ochranu fasády

Štěrkový pás okolo domu vytvoří dekorativní prvek i ochranu fasády

Štěrkový pás kolem domu neplní jenom estetickou funkci. Stává se také důležitou ochranou fasády. Musíte ho ale umět správně vytvořit. Jak ho vybudovat kolem domu? Poradíme vám.

K čemu slouží štěrkový pás?

Chrání fasádu před nečistotami, které vznikají při postříkání bahnem za deště. Působí dekorativně a zároveň se stává vhodným řešením tehdy, pokud budova stojí na kompaktní, jílovité půdě nepropustné pro vodu. V takových podmínkách nedoporučujeme vytvářet oddělovací pásy betonu, které by zvýšily nadměrné hromadění vody.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prostředky eliminují mravence na zahradě přírodní cestou

Jaký materiál zvolit?

Aby byl pás funkční a zároveň estetický, doporučujeme vybrat materiál, který bude odpovídat struktuře a barvě budovy. Hodí se štěrk i drcený kámen nebo oblázky. Při plánování štěrkového pásu v blízkosti domu berte v úvahu jedno základní pravidlo. Pás by měl být mírně nakloněn směrem do zahrady, aby voda odtékala od domu místo toho, aby se hromadila v blízkosti budovy a vedla k podmáčení základů. Sklon by měl být asi 2 %, šířka pásu 40–50 cm. Rozdíl ve výšce jeho okrajů bude asi jeden centimetr.

Mohlo by vás zajímat:  Chmurné zimní dny rozveselí nádherné květiny. Tyto rostliny nepotřebují ani špetku slunce
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vytvořit pás kolem domu?

Přesně vyměřte pás. Vždy po několika krocích odměřte potřebnou vzdálenost od domu a zatlučte do země kolíky. Spojte je provazem, který ohraničí okraje výkopu.

Vytvořte přesné hrany pásu. Díky nim bude vypadat dekorativně a zabráníte tomu, aby zarostl trávou nebo ztratil tvar. Pro výrobu hran použijte palisády nebo dlažební kostky. Jejich výška nad úrovní terénu by ale neměla překročit dva centimetry.

Poté vyložte pás geotextilií, která ho ochrání před plevelem. Nepoužívejte nepropustný film, který by zadržoval vodu. Připevněte geotextilii k zemi pomocí speciálních kolíků. Ujistěte se, že překřížení pásů vytváří alespoň 10 centimetrů široké překrytí.

Mohlo by vás zajímat:  Jeden koupený česnek vydrží klidně roky. Správným zasazením z něho vznikne nekonečná úroda

Nakonec do výkopu rovnoměrně nasypejte štěrk, aby pokrýval celý povrch geotextilie. Optimální výška štěrkového pásu je 10 centimetrů.

Zdroj: https://ultraoutdoors.com/gravel-strip-around-house/
Přidat na Seznam.cz