Rajčata jsou na pěstování náročná. Potřebují optimální množství vody, slunce i živin

Rajčata jsou na pěstování náročná. Potřebují optimální množství vody, slunce i živin

Salát z rajčat z vlastní zahrádky je sen každého zahrádkáře. Po vysazení keříčků však může přijít studená sprcha, sklizeň z mnoha důvodů může být bídná, nebo dokonce žádná. O rajčata je totiž třeba pečovat a hlavně vědět, co jim vyhovuje. Jinak mohou vadnout, úroda může být malá a plody popraskané nebo nedozrálé. Jakých chyb se musí úspěšných pěstitel vyvarovat, aby mohl očekávat hojnou sklizeň? Nechte si poradit od odborníků!

Slunce, zálivka, živiny

Bez čeho se rajčata neobejdou? Jednoznačně bez tepla a slunce. Sazenice nemají rády chlad nebo teplotní skoky, naopak milují teplé počasí s umírněnou vlhkostí vzduchu. Při příliš vysokých teplotách nad 30 stupňů Celsia chřadnou, stejně jako při dlouhodobě vysoké vlhkosti vzduchu, kdy může dojít k rozvoji plísňových onemocnění. Místa pro pěstování rajčat by měla být chráněná před větrem i přílišnými srážkami, nejoptimálnější prostředí je ve skleníku. Do blízkosti keříků se mohou přidat další rostliny, jako je česnek, taktéž petrželka nebo měsíček. Citlivá rajčata naopak nesnesou kedlubny, ředkvičky nebo kopr.

Mohlo by vás zajímat:  Čtyři metody, díky kterým vyčistíme radiátory efektivně a šetrně k životnímu prostředí
Zdroj obrázku: Freepik

Málo světla i nedostatek živin

Rajčata milují teplo a k tomu sluneční paprsky, nestálé počasí jim proto nedělá dobře. Pro dosažení zralosti plodů se vyplácí zasadit keříky na svahy s jižním nebo jihozápadním sklonem, aby plody dozrály do tmavě červené barvy. Méně světla je také u zdí budov nebo v blízkosti vysokých stromů, proto jsou vhodnější záhony na uzavřených dvorcích s nižším plotem. Přílišný stín způsobuje menší objem květů i nedostatečné zrání plodů. Obdobné potíže hrozí při vyčerpání půdy, ve které se nenacházejí živiny, při deformaci listů chybí fosfor, při nevyzrálosti plodů zase draslík. Přehánět by se nemělo hnojení dusíkem, následné rolování listů snižuje výnosy.

Mohlo by vás zajímat:  Opadaným listím můžeme ochránit zahradní rostliny před mrazem

Přílišná vlhkost a plísňové choroby

Jaké další nešvary se objevují při pěstování rajčat? Kromě sucha i nadbytek vody, což může být způsobené nepřiměřenou zálivkou nebo dlouhodobými dešti. Zalévat je vhodné ráno, v letních horkách rovněž večer. Více vody v plodech nebo nepravidelná zálivka způsobují praskání plodů. Kromě popraskání slupky hrozí různé plísňové choroby, nejčastěji plíseň bramborová, která se objevuje při dlouhodobých deštích, rajčatové padlí s bílým povrchem na výhoncích nebo plíseň šedá napadající stonky, kdy plody po napadení hnijí.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/tomatoes
Přidat na Seznam.cz