Proti mlžení oken funguje domácí přípravek i pokojové rostliny

Proti mlžení oken funguje domácí přípravek i pokojové rostliny

Zamlžená okna jsou pro spoustu domácností opravdový problém, a to především na podzim a v zimě, kdy venkovní teploty drasticky klesají. Vlhkost se hromadí na sklech při vytápění místnosti nebo při vaření jídel a výsledkem jsou okna, přes která vůbec nic nevidíme. Co dělat, aby se okna mlžit přestala?

Proč k mlžení dochází?

Zamlžená okna jsou známkou přílišné vlhkosti v místnosti. Tento problém není radno podceňovat, protože vlhkost dlouhodobě zapříčiňuje zápach a rozvoj plísní. Pokud jsou skla zamlžená zvenčí, znamená to, že teplota okna je nižší než teplota vzduchu. Stačí jen nepatrný teplotní rozdíl způsobený měnícími se povětrnostními podmínkami a okna se začnou rosit.

Mohlo by vás zajímat:  Okolo mikrovlnky koluje řada mýtů. Negativní dopad dosud žádné výzkumy neprokázaly

Daleko častější je ale zamlžování oken zevnitř. K tomu dochází především v období mrazů a nejčastěji ho způsobuje vytápění místnosti, sušení prádla nebo vaření. Při těchto činnostech teplota v interiéru rychle stoupá, ale sklo se zahřívá pomaleji. Pokud znáte příčinu problému, můžete se pokusit ho začít řešit. Pozornost věnujte způsobu čištění oken.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zamlžených oken zbavit?

Mezi osvědčené prostředky na zamlžená okna patří domácí čistič z jednoho dílu vody a jednoho dílu octa, kterým skla omyjete. Dobře funguje i pěna na holení nebo tenká vrstva směsi glycerinu a alkoholu. Místnost pravidelně větrejte a dbejte na správnou cirkulaci vzduchu. Vysaďte rostliny, které přirozeně absorbují vlhkost. Patří mezi ně kapradiny, břečťan, tilandsie a toulcovka.

Mohlo by vás zajímat:  Konec úmornému žehlení! Několik změn a vychytávek zkrátí čas u žehlicího prkna na minimum

Pokud se vlhkost na oknech i přes veškerou snahu stále objevuje, vyplatí se pořídit si elektrický absorbér vlhkosti neboli odvlhčovač vzduchu. Většina modelů má vestavěnou UV lampu, která likviduje bakterie a choroboplodné zárodky, a také uhlíkový filtr, který pohlcuje pachy. Působí tedy blahodárně i na zdraví členů domácnosti. Navíc se jedná o relativně dostupné a levné přístroje, která se dají pořídit za velmi rozumnou cenu.

Zdroj: https://garretyglass.com/about/blog/how-to-fix-foggy-windows-in-house/
Přidat na Seznam.cz