Banánové hnojivo vyživí rostliny a přispěje ke snížení organického odpadu

Banánové hnojivo vyživí rostliny a přispěje ke snížení organického odpadu

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce, které bývá v supermarketech dostupné celoročně. Můžete si je dopřát jako chutnou svačinku, vzít s sebou na výlet jako občerstvení nebo použít do moučníků. Pokaždé vám z nich zůstane slupka, kterou obvykle vyhodíte. Je to však škoda dělat, protože ji lze využít jako účinné hnojivo.

Co banánové slupky obsahují

Slupky od banánů jsou bohaté na dusík, draslík a další živiny, které jsou klíčové pro růst rostlin. Dusík je nezbytný pro tvorbu bílkovin a chlorofylu, zatímco draslík podporuje růst kořenů, květů a plodů. Je tedy zřejmé, že když je vyhodíte do koše, zbavíte se možnosti rostlinám dopřát potřebnou výživu za zlomek ceny, co by stálo průmyslově vyráběné hnojivo. Použití slupek od banánů jako hnojiva má mnoho výhod:

  • Je to velmi levné a snadno dostupné hnojivo.
  • Přispíváte k recyklaci odpadu a zmenšujete množství toho, co končí na skládkách. Takto se budete chovat udržitelně a ekologicky, což se zejména v současné době velmi cení.
Mohlo by vás zajímat:  Březen je pro zahradu důležitý měsíc. Je čas na úklid a přípravu rostlin na sezónu
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si doma vyrobit hnojivo

Použití slupek od banánů jako hnojiva je velmi jednoduché. Nejprve je musíte rozdrtit nebo rozdělit na menší kousky. Ty dáte do sklenice o objemu asi jeden litr a doplníte studenou vodou. Nyní necháte slupky louhovat, aby se do vody uvolnily účinné látky. Počkejte nejméně jeden den, ale je vhodnější nechat slupky ve vodě aspoň dva až tři dny. Pak tekutinu scedíte.

Jak se hnojivo používá

Než ho použijete pro hnojení, je nutné ho zředit vodou v poměru 1 : 4. Vyrobené hnojivo nalijete do rozprašovače, s pomocí kterého ho použijete jako postřik. Nejlépe ráno nebo navečer, kdy nesvítí slunce, aby hnojivo nespálilo listy rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Nevhodná kosmetika není na odpis. Prakticky lze využít pěnu na holení, krém i parfém

Banánové slupky lze i jednoduše zakopat do půdy kolem rostlin, keřů i stromů. Slupky mohou být také použity k výrobě kompostu. Stačí je smíchat s jinými organickými materiály, jako jsou listy, tráva a kůra, a nechat je rozkládat se v kompostéru.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/banana-peel-fertilizer
Přidat na Seznam.cz