Šťavnaté ovoce nejen osvěží a doplní vitamíny. Postará se také o čistou domácnost

Citron je velmi oblíbené ovoce. Nejenže obsahuje celou řadu vitamínů a antioxidantů, jeho šťáva navíc osvěží i při těch nejteplejších letních dnech. Citron má ale celou řadu dalších pozitivních účinků, které využijete například i při úklidu domácnosti.

Díky jeho vlastnostem odstraní citronová šťáva, kůra a dužnina i tu nejzašlejší špínu. Slouží tak jako náhrada za běžné čisticí prostředky. Ty velmi často obsahují látky, které způsobují zdravotní problémy. Mezi ty nejčastěji patří tyto příznaky:

  • bolest hlavy,
  • podráždění kůže,
  • kašel,
  • alergie.
Zdroj obrázku: Freepik

Citron odstraní i vodní kámen

Málokdo to ví, ale citron si velmi snadno poradí s vodním kamenem. Už pouhé výpary z citronové kůry naruší strukturu vodního kamene, který pak jen setřete vlhkým hadříkem. Citronovou kůrou tak snadno vyčistíte vanu, umyvadlo a další koupelnové doplňky.

Dejte do bavlněného pytlíku kůru ze dvou až tří citronů a pověste ji pod kohoutek zasažený vodním kamenem. Výpary do rána naruší vodní kámen a vy ho jednoduše setřete. S citronem vyčistíte i rychlovarnou konvici. Do rychlovarné konvice nalijte šťávu z přibližně půlky citronu a zalijte vodou, případně použijte i kůru s dužninou. Nechte přibližně hodinu působit a konvici poté pečlivě vymyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Odpadní mušky v koupelně a kuchyni zahubí horká voda s octem
Zdroj obrázku: Freepik

Provoňte troubu díky citronové očistě

Mikrovlnné a klasické trouby se často znečistí zbytky jídla. Ty navíc velmi často zapadnou do míst, kde je nevidíte. Při využívání zařízení se pak tyto zbytky potravin spalují a narušují vnitřní povrch těchto kuchyňských zařízení. Odstranění takové špíny je velmi náročné, pomůže vám s ním citronová šťáva.

Do velké sklenice nebo mísy nalijte půl litru vody a přidejte šťávu z jednoho citronu. Tuto naředěnou šťávu dejte do trouby nebo mikrovlnky a nechte pomalu zahřát. Při zahřívání vzniknou výpary z citronové šťávy, které naruší zašlou špínu. Tu pak snadno otřete hadříkem. Citronové výpary vás navíc zbaví i pachu v troubě.

Zdroj: https://www.eatthis.com/uses-for-lemon/
Přidat na Seznam.cz