Side View Hands Holding Watering Can

Správné zalévání udrží pokojové rostliny v kondici

Péče o pokojové rostliny je pro mnoho lidí příjemnou relaxací. A to hlavně tehdy, když nemají k dispozici vlastní zahradu. Někdo se zaměřuje na pěstování orchidejí, jiný má rád kaktusy a sukulenty. Každá rostlina vyžaduje jiný způsob péče a zálivky. Zatímco jedné nevadí dostatek vody, jiná by kvůli ní uhnila.

Zapomeňte na rutinu

Máte rádi ve své činnosti pořádek a se stejnou pravidelností zaléváte také pokojové rostliny? Dokonce jste si udělali poznámku do kalendáře? Zde je třeba nepodléhat rutině, ale spíše rostliny pozorovat, jak se jim daří. Poznáte na nich, kdy jim voda schází. Většinou mají suché listy a ochablé stonky a je na nich vidět, že po vodě svým vzhledem přímo volají.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí chléb s naším receptem zvládne upéct i začátečník

Použijte palec na kontrolu substrátu

Substrát, v němž pokojové rostliny rostou, je možné zkontrolovat, jak moc nebo málo je vlhký. Postačí k tomu váš palec nebo jiný prst, který do zeminy strčíte do hloubky asi dvou až tří centimetrů. Když ho vytáhnete a je špinavý od substrátu, znamená to, že na zalévání rostlin ještě máte čas. Naproti tomu, pokud se na prst žádná zemina nenabalila, je to signál k uchopení konvičky a prolití substrátu.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují i vlhkoměry, které měří vlhkost substrátu. Je to celkem praktické řešení, které bude potřebu zalévat hlídat za vás.

Mohlo by vás zajímat:  Politý notebook nebo telefon je noční můrou. Hlavní je nepanikařit a dopředu se připravit

Pozor na přelití rostlin

Rostlinám neslouží sucho a ani přelití vodou. Když mají vody nadbytek, začnou jim hnít kořeny, rostlina chřadne a posléze po určité době uhyne. Většinou je tomu tak proto, že si při péči o ni myslíte, že je málo zalitá, proto jí opětovně doplníte vodu. Tím jen ale podpoříte hnilobu.

Voda z kohoutku

Jestli se ptáte, jakou vodou pokojové rostliny zalévat, postačí jim ta běžná kohoutková. Je ale dobré ji natočit do konvice a nechat odstát, aby z ní vyprchal chlor. Někdy je dobré vodu převařit, nechat vychladnout a pak teprve jí zalévat.

Zdroj: https://www.millcreekgardens.com/how-to-properly-water-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz