Vanda

Orchideje patří k nejoblíbenějším květinám, ne každý jim ale umí poskytnout správné podmínky

Orchideje v současné době patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Dokonce jsou květinami, které ženy od mužů nejčastěji dostávají, pokud jsou obdarované rostlinou v květináči. Jsou originální, krásné, zajímavé, mají mnoho druhů, a pokud se o ně dobře staráte, vydrží kvést klidně po celý rok. Není tak divu, že zdobí okna mnoha domácností. Aby vám ovšem orchideje dělaly radost, je třeba se o ně dobře starat, jejich požadavky na péči jsou poměrně specifické.

Zdroj obrázku: Freepik

Vhodné stanoviště

Pokud si domů přinesete orchidej nebo ji od někoho dostanete darem, to nejdůležitější, co musíte udělat, je najít jí vhodné stanoviště. Nejlepší umístění je na okně nebo někde velmi blízko okna. Orchideje potřebují dlouhou dobu denní světlo, které je rozptýlené. Čím více světla, tím pro ně lépe. Pozor si však dejte na okenní parapety, kde by orchideje v létě mohly být spálené od slunce, na což jsou háklivé. Pochází sice z rovníkové oblasti, ale před slunečními paprsky jsou chráněny listy stromů a jejich listy jsou poměrně náchylné ke spálení.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko poslouží jako domácí hnojivo. Rostlinám dodá důležité živiny
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka

Orchideje nikdy nezalévejte tak jako běžné pokojové rostliny. Ze své domoviny jsou zvyklé pouze na občasný déšť, ze kterého si musí udělat zásoby na následující období sucha. A právě na to byste si měli dávat pozor. Proto se doporučuje orchideje jednou za týden až dva prolít dešťovou nebo pořádně odstátou vodou tak, aby stály ve vodě. Nechte je tak hodinu až dvě, aby si mohly udělat dostatečnou zásobu na následující dobu bez vody, a pak je z vody vyndejte. Orchideje jsou velmi citlivé na přemokření, a proto je lepší je nezalít, pokud si nejste jistí. Když vynecháte zálivku a zalijete je až za tři týdny, poradí si s tím, když je zalijete dvakrát v týdnu, protože zapomenete, že už jste je jednou zalili, koledujete si o úhyn rostliny. Pokud se vám na rostlině něco nezdá, můžete ji čas od času porosit listy i výhonky s květy, mají rády vysokou vzdušnou vlhkost.

Zdroj: https://www.interflora.co.uk/content/orchids/
Přidat na Seznam.cz