Správně vybraný závěs zútulní interiér. Roli hraje délka, materiál i velikost pokoje

Správně vybraný závěs zútulní interiér. Roli hraje délka, materiál i velikost pokoje

Správná délka závěsu dělá s interiérem divy. Dlouhý nebo krátký závěs dokáže opticky vylepšit proporce bytu a udělat z něj útulnější místo. Samozřejmě záleží i na volbě materiálu a barvy. V první řadě vždy zvažte velikost oken a místnosti. I když skloubit estetiku s funkčností není vždy snadný úkol, u záclon existuje několik jednoduchých pravidel.

Pečlivě změřte rozměry

Abyste správně vybrali záclony a závěsy, změřte délku a šířku oken a garnýží. Šířku garnýže vynásobte dvěma, pokud chcete sofistikované řasení, pak násobte klidně i třemi. Vezměte v úvahu také tloušťku, měkkost, texturu a vzor materiálů. Pokud si objednáváte šití záclon na míru, připravte si výšku měřenou od místa, kde jsou háčky nebo žabky připevněné k záclonové tyči do dvou centimetrů nad podlahou.

Mohlo by vás zajímat:  Prášek do pečiva se skvěle hodí k boji proti škůdcům, plísním i skvrnám

Elegantně vypadají dlouhé záclony dotýkající se podlahy. V takovém případě by měla být látka asi o dvacet centimetrů delší, než je měřená výška. Takový styl záclon dokonale zapadá do stylu konvenčních, klasických a palácových interiérů. Nejčastěji používané délky jsou však tyto tři následující – těsně pod linii parapetu, k parapetu a k podlaze. V případě druhého jmenovaného ponechte nad podlahou dvoucentimetrovou mezeru.

Zdroj obrázku: Freepik

Malá okna žádají tlumené barvy

Záclony, které se těsně dotýkají země, pomalu vycházejí z módy. V dnešní době je naopak moderní mít záclonu sahající pouze po parapet nebo do 3/4 výšky okna. V případě, že okno je obklopené nábytkem nebo dřevem, se ale tato délka z estetického hlediska nedoporučuje. Také si dobře rozmyslete, zda závěs bude plnit jen dekorativní účel, nebo zda bude plnit praktickou funkci.

Mohlo by vás zajímat:  Jak mít měkké ručníky i po několika praních

Chcete-li získat ucelenou kompozici, myslete na to, do jakého typu místnosti si chcete závěs pořídit. Pro malá okna volte materiály v tlumených odstínech bez vzorů a dalších dekorací. Zajistí tak optimální přísun denního světla. U velkých oken máte víc prostoru pro experimentování, protože ani materiál, ani barva opticky nezmenší místnost.

Zdroj: https://www.livspace.com/in/magazine/how-to-choose-curtains-and-drapes-for-your-windows
Přidat na Seznam.cz