Správné větrání vyčistí doma vzduch a vede k lepší náladě a soustředěnosti
Dobrá cirkulace vzduchu v místnosti snižuje počet virů a mikrobů, které se do ní dostávají různými způsoby. Základem je správné větrání. Ideální je větrat krátce a intenzivně, a to nejlépe třikrát denně po dobu deseti minut. Pokud je venku zima, dobu větrání zkraťte. Měli byste se cítit pohodlně, nemělo by vám být příliš chladno.
Teplotní ztráty budou minimální
Při rychlém větrání se v zimě ochladí vzduch v místnosti, stěny ale zůstanou vyhřáté, takže dojde jen k minimálním teplotním ztrátám. Větrání rozhodně nevynechávejte ani během topné sezóny. Příliš vysoká teplota v místnosti vede k vysychání sliznic, což oslabuje ochrannou bariéru, která brání mikroorganismům vstoupit do těla. Jsme pak mnohem více náchylní k nejrůznějším nemocem.
Ideální je vyvětrat všechny místnosti, zejména ložnice, hned ráno po probuzení. Dále kolem poledne a naposledy večer před spaním. Okna otevírejte na celou šířku a snažte se vytvořit průvan, který zaručí rychlou a účinnou výměnu veškerého vzduchu. Při větrání na chvíli vypněte všechna topná zařízení, ale i trouby a elektrické sporáky.

Větrejte i v zimě
Nejvíce chyb při větrání nastává v chladnějších ročních obdobích. Většinou se mu snažíme vyhýbat, abychom si domů nepouštěli studený vzduch. Jenže stagnující vzduch má za následek špatné soustředění, zvýšenou únavu a zhoršující se zdravotní problémy. Stejně špatné je, pokud naráz otevřeme všechna okna na půl hodiny a více. Teplotní ztráty budou vysoké a navíc tím přispíváme k tvorbě plísní.
V zimě se nedoporučuje používat mikroventilaci. Mohlo by namrznout kování a následně se poškodit. Také byste neměli větrat, když prší, protože se tím zvyšuje vlhkost v místnosti. Přínosné je větrání za deště nebo těsně po něm pouze pro alergiky během pylové sezóny, protože tehdy je vzduch nejčistší a nedostanou se vám domů žádné nežádoucí částečky.
Zdroj: https://coastalhvac.biz/articles/6-key-dos-and-donts-for-proper-home-ventilation
