Nejčastější závady na sporáku a tipy, jak je rychle vyřešit – některé i svépomocí
Objevili jste na svém sporáku závadu? Ještě nemusíte chvátat do elektra pro nový model. Celá řada poruch se dá řešit rychle, efektivně a bez velkých finančních nákladů. Podívejte, jaké jsou nejčastější problémy u plynových a elektrických sporáků. Zároveň zde najdete i praktické tipy, jak v případě závady postupovat a jaké náhradní díly budete na opravu potřebovat.
Závady u plynových sporáků
Plynové sporáky jsou oblíbenou volbou mnoha českých domácností. Jejich výhodou je okamžitý náběh ohřevu i přesná regulace plamene. V souvislosti s plynem se ale může objevit pár problémů. Jedním z nich je ucpaná plynová tryska, kvůli které plamen hoří přerušovaně. Co s tím? V této situaci jako první vypněte přívod plynu, vyšroubujte trysku a pečlivě ji vyčistěte drátěným kartáčem.
V další řadě může sporák pozlobit i tepelná pojistka, která otevírá a zavírá přívod plynu. Pokud je vadná, porucha se projevuje přerušovaným hořením plamene nebo jeho samovolným zhasínáním. Příčinou může být vadný spoj ve ventilu, špatné vinutí ve ventilu nebo nesprávně nastavený plamen. Pokud si netroufáte na výměnu dílu svépomocí, zavolejte raději do servisu, kde závadu diagnostikují, zajistí koupi náhradního dílu a provedou opravu.

Závady elektrických sporáků
Elektrické sporáky představují modernější variantu sporáku. Jsou spolehlivé, bezpečné a technologicky propracovanější. Stinnou stránkou je, že pokud se v nich něco porouchá, v drtivé většině opravu nejde řešit svépomocí. Nejčastěji majitele sporáku může potrápit varná deska, která se po nastavení teploty neohřívá. Příčinou bývá vadný přepínač nebo energoregulátor, nicméně není vyloučena ani porucha elektroniky. To stejné platí v případě, že na indukční desce nesvítí diody nebo deska jednoduše nereaguje na dotyky. V obou situacích doporučujeme kontaktovat servis.
Poruchy trouby
Závady mohou bezpochyby potkat i troubu. Pokud jste si všimli, že pečení jídla trvá příliš dlouho nebo že se trouba nedokáže vyhřát na nastavenou teplotu, důvodem je s největší pravděpodobností nefunkční topné těleso. Velmi často se můžete setkat i s tím, že trouba hřeje na určitých místech více než jinde – což se projevuje spálenými nebo nedopečenými pokrmy. V tomto případě je na vině vadný ventilátor, který se stará o rovnoměrné proudění teplého vzduchu. V obou případech je výměna nefunkčních dílů svépomocí možná. Stačí si najít manuál výrobce a pořádně si prostudovat montáž a demontáž jednotlivých dílů.

Které další díly jdou na sporáku vyměnit?
Kromě výše zmíněných součástek existují i další díly, které je potřeba čas od času vyměnit. Je to například plynová hadice ke sporáku, a to zejména z bezpečnostních důvodů. Pokud na obalu nebo hadici nenajdete datum použití, měli byste ji pravidelně měnit každé 3 roky.
Z praktických a estetických důvodů je potřeba měnit i rošty. Kovová mřížka na plynový sporák může být časem pokroucená nebo například zrezlá – dobrou zprávou je, že za pár korun koupíte novou. To stejné platí o krytech na plynové hořáky nebo knoflících na ovládání. Obě součástky jsou velmi dostupné a výměnu zvládnete během pár momentů.
Kde kupovat náhradní díly?
Nové součástky najdete jak v kamenných obchodech, tak na e-shopech zaměřených na opravu spotřebičů. Jedním z nich je například rodinná firma Elny, která nabízí stovky náhradních dílů (nejen) do sporáků. Vybírat můžete z širokého sortimentu kvalitních a prověřených součástek – včetně topných těles, termostatů, pojistek, ventilátorů a dalších dílů od značky Mora, AEG, Electrolux, Gorenje, Amica, Siemens nebo Beko.
