Správně utěsněná okna ušetří ročně tisíce korun. Teplo domova zůstane tam, kde má

Správně utěsněná okna ušetří ročně tisíce korun. Teplo domova zůstane tam, kde má

V zimní a především topné sezoně můžete poznat, jestli máte dobře utěsněná okna. Můžete si udělat také test, jestli vám teplo zbytečně neuniká ven. Díky pořádnému těsnění oken můžete v klidu topit a nemusíte se bát vyúčtování, protože hodně peněz také ušetříte. Jemný pohyb závěsů, pocit průvanu nebo i další příznaky nevhodného těsnění poznáte hned.

Jak utěsnit okna, aniž byste je poškodili?

Abyste zabránili úniku tepla, budete muset okna pravidelně čistit a utírat z nich prach. V dobrém technickém stavu se vyplatí je udržovat nejen kvůli případnému teplu. Čisté sklo bude více pouštět sluneční paprsky do bytu, a tím v zimě zvýšíte teplotu v domácnosti. Nezapomeňte ale kromě skel vyčistit také rámy a další komponenty oken. Těsnění nebo panty mohou být poškozené vlivem nejen prachu, ale také neopatrného zacházení při otevírání oken.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle žrouty energie má doma každý, málokdo se ale jejich používání vzdá

Pokud dáte mezi rám a křídlo okna list papíru, okamžitě poznáte, jestli vám dobře těsní. V případě, že tomu tak není, budete muset trochu upravit okno. Není to nic složitého, postačí jen imbusový klíč, kterým utáhnete kování. Pokud se ale okno těžce otevírá a zavírá, zajišťovací válečky budete muset dát dále od těsnění. Kování můžete chránit také prostředky, které zabrání korozi.

Zdroj obrázku: Freepik

V některých případech bude nutné těsnění vyměnit

Zajištěná okna budou polovinu úspěchu. Před vysokými mrazy je ještě můžete ošetřit přípravky, které zabrání vymrznutí oken, a budete chráněni před únikem tepla z vašeho domova. Vyplatí se investovat do kvalitního těsnění, které nebudete muset každým rokem vyměňovat. Nezapomeňte ale také těsnění pravidelně čistit od prachu a nečistot, snadno se na něm objeví také mastnota.

Mohlo by vás zajímat:  Kde na velikosti opravdu nezáleží: 10 nejmenších domů a jejich umístění

Pokud víte, že si s okny neporadíte, nejvhodnějším řešením bude zavolat opraváře, který se o seřízení oken postará. Pokud jsou okna správně nainstalována, nemusíte se ničeho obávat a budou jen zkontrolována. Může se stát, že těsnění bude vyrobené ze špatného materiálu. V takovém případě kontaktujte výrobce a sjednejte výměnu.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/insulation/21097133/easy-fixes-for-drafty-windows-and-doors
Přidat na Seznam.cz