Ideální vlhkost vzduchu předejde nemocem i plísním. Příliš suchý nebo vlhký vzduch znamená problém

Ideální vlhkost vzduchu předejde nemocem i plísním. Příliš suchý nebo vlhký vzduch znamená problém

Během zimního období se může v domech a bytech vysušovat vzduch. Následkem toho mohou být různé zdravotní problémy. Přílišné zvlhčování však může působit zase opačně a vést ke vzniku plísní v našich domovech.

Základem je umět udržet správnou hladinu

Optimální vlhkost vzduchu by měla být kolem 40–60 procent. V zimě se vzduch vysušuje kvůli přílišnému topení a přispívá k tomu nesprávné nebo žádné větrání. Suchý vzduch způsobuje zdravotní problémy jako například vysušování sliznic a nosu, škrábání v krku, kašel a potíže s dýcháním. Také přispívá k dehydrataci těla a pokožky, která je následně suchá a svědí. V takových podmínkách se více rozmnožují roztoči, které způsobují nebo zhoršují alergie.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční i méně známé prostředky se postarají o perfektní vzhled čalounění, bude stále jako nové

Abychom věděli, jakou máme doma vlhkost vzduchu, určitě se vyplatí zainvestovat do hygrometru. Je to indikátor pro zjištění obsahu vodní páry ve vzduchu. Zároveň ukazuje i teplotu vzduchu, takže můžete sledovat, aby domácnost nebyla zase přetopená a nevznikalo vlhkosti až příliš. Hladinu suchého vzduchu můžete pozorovat i na pokojových rostlinách, kterým začnou sesychat konečky listů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak správně zvlhčovat vzduch v domě

Je důležité zajistit pravidelnou cirkulaci vzduchu. To znamená pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Třeba pravidelně a často větrat, minimálně dvakrát denně. Tímto způsobem se ubráníte i před tvorbou plísní. Způsobů ke zvlhčování je mnoho. Známe jednoduché a levné způsoby, jako například obyčejný mokrý ručník na radiátoru. Horký radiátor uvolní páru z ručníku a zvlhčí prostředí. Poslouží i obyčejný hadřík nebo čisté oblečení. Avšak tato metoda je jen krátkodobá.

Mohlo by vás zajímat:  Suchý vzduch zvlhčí difuzér, rostliny i pravidelné větrání

Můžete použít i nádobu s vodou, kterou umístíte na radiátor. Můžete do ní přidat i pár kapek esenciálního oleje, které příjemně provoní místnost. Ale také to není moc efektivní způsob, protože zvlhčí jen nejbližší okolí. Některé pokojové rostliny mohou sloužit jako zvlhčovače vzduchu. Například taková kapradina, břečťan nebo fíkus. Nejefektivnější řešení je zainvestovat do elektrického zvlhčovače, který produkuje větší množství páry a rovnoměrně ji rozprašuje po místnosti. Takové zvlhčovače se již vyrábějí v různých variantách, takže mohou sloužit i jako dekorace domácnosti.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/brief-guide-mold-moisture-and-your-home
Přidat na Seznam.cz