Spousta zbytků jídla po oslavě nemusí skončit v koši. Stačí je správně uskladnit

Skladujete doma jídlo? Tak se jisté také potýkáte s tím, že některé potraviny velmi rychle podléhají zkáze a ztrácí na svojí kvalitě. Potraviny se navíc velmi často přímo nezkazí, ale ztratí jen svůj tvar, barvu a vypadají nevábně.

Toto velmi často vede k nešetrnému a neekonomickému vyhazování jídla a zbytků. Typicky se to týká například situací po velkých rodinných oslavách, po kterých vám zbude spousta jídla, pro které horko těžko najdete rychlé využití. Jak si tedy správně jídlo uskladníte?

Zdroj obrázku: Freepik

Čerstvost ovoce

Jednou z těchto potravin je ovoce. Jablka, banány, pomeranče nebo hrušky patří k ovoci, které postupem času ztratí svůj tvar a barvu. Mimo to nakrájená dužina nebo nakousaná jablka v důsledku oxidace hnědnou a rychleji se kazí.

Jestliže jste ve spíži našli ovoce, které už se zkazilo, odstraňte ho od ostatních kusů, aby dále nešířilo plíseň. Ovoce skladujte ve studených prostorech, které ale nemají příliš vysokou vlhkost. Díky tomu prodloužíte jeho trvanlivost o několik dní.

Chleba dejte do mrazáku

Zbylo-li vám po oslavě větší množství chleba, máte několik možností. Pokud máte domácí zvířata, můžete ho nasušit a následně ho použít jako levné krmivo. Případně ho nasušte a udělejte si domácí strouhanku.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice pomáhá uchovat potraviny čerstvé, je ale třeba myslet na základní pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Čerstvý chléb můžete také umístit pro mrazáku. Sice tím ztratí svoji čerstvou vůni a chuť, ale v mrazáku vydrží velmi dlouho. Mrazák ho navíc překvapivě nevysuší a díky tomu můžete chleba vyndat třeba po čtvrt roce od jeho uskladnění.

Čerstvé bylinky vložte do vody

Jestliže vám zbyly nakrájené čerstvé bylinky, rozdělte je do malých svazků. Poté vezměte plastovou krabičku na jídlo a ubrousek. Ten navlhčete a vložte do plastové krabičky. Na vlhký ubrousek následně dejte bylinky a vše uložte do lednice. Vlhkost z ubrousku udrží bylinky čerstvé a navíc zajistí, že vám neshnijí. Pokud skladujete bylinky tímto způsobem, vyvarujte se kombinaci různých druhů bylinek.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/food-safety-and-storage
Přidat na Seznam.cz