Skvrny od vosku se zdají nezničitelné. Se správným postupem ale zmizí ze všech povrchů

Skvrny od vosku se zdají nezničitelné. Se správným postupem ale zmizí ze všech povrchů

Je velmi příjemné si večer zapálit svíčku a odpočívat. Ale co když vám vosk vyteče na ubrus, dřevěný stolek nebo třeba na čalounění? Není třeba panikařit – vosk se dá snadno odstranit, ale musíte vědět, jak postupovat.

Vosk na stěně

Pokud se vám nedopatřením povedlo polít voskem stěnu, budou se vám hodit papírové utěrky, žehlička nebo fén na vlasy. Na rozlitý vosk přiložte papírový ubrousek a nahřejte žehličku na nejnižší teplotu. Poté přejeďte žehličkou po povrchu a sledujte, jak se vosk vsakuje do papíru. Takto postupujte, dokud skvrna nezmizí.

Mohlo by vás zajímat:  Zvířecí chlupy z čalounění lze čistit vysavačem i mokrou metodou

Vosk na koberci

Velmi podobným způsobem lze vosk odstranit také z koberce. Namísto obyčejné papírové utěrky je také možné použít třeba papírovou tašku nebo savý papír. Postupujte obezřetně, abyste koberce nespálili. Je velmi důležité nastavit žehličku na nejnižší teplotu. V případě, že máte obavy, lze vždy použít fén.

Zdroj obrázku: Freepik

Vosk na dřevě

Pokud si pokapete voskem stůl nebo dřevěný kus nábytku, je dobré vosk nejprve lehce roztavit fénem na vlasy a otřít jej opatrně měkkým hadříkem. V žádném případě se nesnažte vosk odlámat, protože byste snadno mohli poškodit ochrannou vrstvu dřeva.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte šanci kdouli. Z nakyslého ovoce připravíte bezkonkurenční džem i šťávu do čaje

Vosk na látce

K odstranění vosku je třeba postupovat takto: Nejprve dejte oblečení nebo kus látky asi na hodinu do mrazáku a poté vosk velmi opatrně sloupněte nebo seškrábněte. Následně můžete použít metodu s žehličkou a papírovou taškou, abyste zbývající skvrnu zcela odstranili.

Vosk na umyvadle nebo v koupelně

V tomto případě mějte po ruce například starou kreditní kartu nebo věrnostní kartičku z obchodu. Pokud vosk nechce povolit, zkuste jej uvolnit horkou vodou, ale nesplachujte jej do odpadu, mohl by jej ucpat.

Mohlo by vás zajímat:  Koupelna a kuchyně jsou na úklid náročné. I ty největší nečistoty ale hravě zvládnete

Vosk na vlasech

Ani to nemusí být naprostá katastrofa. Pokud je blízko u konečků, jemně jej rozpusťte pomocí horké vody. Jestliže je naopak spíše u hlavy, pak vosk uvolníte vmasírováním olivového oleje.

Zdroj: https://web.extension.illinois.edu/stain/staindetail.cfm?ID=157
Přidat na Seznam.cz