Mnoho lidí v zimě zbytečně přetápí. Vysoký účet za topení ale není jediný negativní následek

Mnoho lidí v zimě zbytečně přetápí. Vysoký účet za topení ale není jediný negativní následek

Vytápění domácnosti v zimě může mít velký vliv na naše zdraví. Tím, že hodně topíme, ale málo větráme, můžeme ovlivnit své zdraví. Objevit se mohou nejen problémy s dýcháním, ale také jiné obtíže. Mnozí si ani neuvědomují, jak velký vliv má vytápění na člověka. Nejvhodnější teplota v domácnosti se pohybuje okolo 20 stupňů, je ale pravda, že někteří mají rádi větší teplo a přitopí si.

Co se děje s tělem při vyšší nebo nižší teplotě?

Naše tělo vlivem teploty bude reagovat pokaždé jinak. Topení má vliv především na naše zdraví. Sami to určitě poznáte – pokud je teplota v místnosti příliš vysoká, vzduch bude suchý a bude se vám hůře dýchat. Když pak vyvětráte, budete se cítit mnohem lépe. Na vytápění vždy používejte pouze kamna nebo topení, které má certifikaci – v tomto ohledu se nevyplatí riskovat, protože můžete v nejhorším případě i vyhořet.

Optimální teplota v domácnosti neexistuje, protože každý bude mít jiné nároky. Ideální je ale vydržet při teplotě 20 stupňů. V ložnici je lepší mít chladněji, protože se vám bude lépe spát, důležité je také pravidelně větrat. Záleží ale také na tom, jak moc vám do bytu nebo domu bude svítit slunce nebo jaká je v místnostech vlhkost. Pokud budete mít přetopeno, snadněji se dostaví ospalost a mozek nebude pracovat tak, jak potřebujete. Objevit se mohou dokonce kožní problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Světoznámou asijskou přílohu známe jenom z talířů, ale ti chytřejší ji ukládají také do skříně
Zdroj obrázku: Freepik

Zhorší se kvalita vzduchu a také váš spánek

Správná teplota ovlivňuje nejen naši psychickou pohodu, ale také fyzické zdraví. Nepřetápějte, udržujte v místnostech optimální vlhkost a pravidelně větrejte. Jedině tak budete mít zdraví v pořádku a navíc se také kvalitně vyspíte. Koupit si můžete rostliny, které vzduch doma trochu vyčistí, ale rozhodně se vyplatí spoléhat na pravidla, která jsou účinná a fungují.

Pokud máte v domácnosti naopak chladněji, zvýší se vám krevní tlak, a tím pádem budete vydávat mnohem více energie na normální činnost. Ani jeden z extrémů tak není zdraví prospěšný. Váš výkon nebude tak velký jako obvykle, organismus snadno prochladne a nebudete se cítit ve své kůži.

Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/climate-change-heat-and-health
Přidat na Seznam.cz