Specifickým chováním dají kočky najevo svou náladu

Specifickým chováním dají kočky najevo svou náladu

Kočky patří mezi nejtajemnější domácí zvířata. Jejich chování dokáže v majitelích vyvolat velké množství otázek. I když díky stále novým vědeckým poznatkům si dokážeme mnohé odůvodnit mnohem lépe než dříve, kočky nás dokážou stále překvapovat něčím novým.

Dlouhý spánek

Kočky milují spánek a dopřejí si ho téměř všude a vždy. I když jsme kočky domestikovali před staletími, stále vykazují spoustu osobitého a divokého chování. Loví, plazí se, běhají a jsou téměř vždy v pohotovostním režimu. To vše je nutí dopřát si kvalitní odpočinek. Kočky mohou spadnout do velmi hlubokého i lehkého spánku. První trvá jen pár minut, druhý je delší. Když kočka spí jen lehce, je stále připravena bránit se nebo zaútočit, takže skutečně odpočívá pouze v hlubokém spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si tepelný komfort díky pracovním bundám

Další specifické chování, které charakterizuje kočky, je lehnutí na záda při pohledu na jejich majitele. Při tomto chování byste se měli vždy potěšit. Kočky vítají majitele a ukazují mu lásku a důvěru. V této poloze, s břichem na vrchu, jsou silně vystaveny útokům, takže si jen zřídka dovolí takové gesto. Když to udělají, je to jasný signál, že nám plně důvěřují.

Zdroj obrázku: Freepik

Kočičí projevy lásky

Kočky jsou velmi teritoriální zvířata, která nechávají svou vůni všude, kde je to možné – i na lidech. Tuto vůni však cítí pouze představitelé téhož druhu. Když se kočka tře o nohy svého opatrovníka, ukazuje mu lásku a radost ze setkání. Většina koček ráda dominuje – tímto způsobem také označuje svou pozici.

Mohlo by vás zajímat:  Bydlení v nájmu dává svobodu, investice do vlastního ale může vyjít levněji

Podle nedávných vědeckých výzkumů patří předení kočky mezi oblíbené lidské zvuky. Nelze se tomu vůbec divit, protože kočičí předení má pozitivní vliv na práci srdce, snižuje tlak a pomáhá při relaxaci. Kočky tento zvuk vydávají, když jsou spokojené, v teple, v pohodlí a je jim příjemně. Zajímavé však je, že někdy tento zvuk vydávají i pod stresem a snaží se tak uklidnit, uvolnit, vyrovnat dech a snížit napětí v těle.

Zdroj: https://pets.webmd.com/cats/why-do-cats-purr, https://vcahospitals.com/know-your-pet/cat-behavior-problems-marking-and-spraying-behavior, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5902647/, https://www.cats.org.uk/help-and-advice/cat-behaviour/cats-and-sleep, https://www.mdpi.com/journal/animals/special_issues/cat_behaviour
Přidat na Seznam.cz