24695

Bydlení v nájmu dává svobodu, investice do vlastního ale může vyjít levněji

Mladí lidé se v určité chvíli vždy rozhodují, jestli si pořídit vlastní bydlení nebo jít do pronájmu. Odpověď není nikdy jednoznačná, protože každý má naprosto jiné představy a priority. Proto se musíte podívat na to, jak sami chcete žít a podle toho se rozhodnout. Obě rozhodnutí mají svá pozitiva a negativa. Představíme vám největší důvody pro i proti.

Výhody

Vlastní bydlení má mnoho výhod. Hlavně nemusíte své peníze platit někomu cizímu. Hypotéku budete sice splácet bance, ale nebude to trvat věčně. Výše hypotéky je také nižší než u nájmu a získat můžete i fixní úrok. Jako majitel si také rozhodujete o tom, jak bude vaše bydlení vypadat do nejmenšího detailu, a nemusíte se nikoho ptát, jaké změny doma chcete udělat.

Mohlo by vás zajímat:  12 praktických tipů, jak vybrat postel

Pronájem představuje velkou výhodu v tom, že máte obrovskou flexibilitu. Každých pár let můžete klidně bydlet nejen v jiném domě, ale také v jiném městě. Máte mnohem nižší náklady na začátku bydlení a nemáte prakticky žádnou odpovědnost za opravy a údržbu. Nemusíte také sledovat trh s nemovitostmi a čekat, než se objeví nejlepší nabídka na trhu.

6087
Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody

Osobní vlastnictví bytu má také svá negativa. Na začátku budou náklady neuvěřitelně vysoké. Za byt nebo dům zaplatíte miliony korun, které budete splácet po mnoho let. Údržbu a opravy budete také platit ze svého a nemůžete se jen tak přestěhovat, protože stále platíte hypotéku a máte závazek vůči svému bydlení. To může být pro některé jedince nepříjemné.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí relaxační prostor si zařídíme i díky maličkostem

Pronájem má také své nevýhody. Nemáte velmi omezené možnosti, když přijde na přizpůsobení vašeho domova. Pro mnoho lidí nájem představuje naprosté plýtvání financemi, protože dávají své peníze někomu jinému a stále nemají naprostou moc nad bytem nebo domem, ve kterém žijí. Každou změnu musíte konzultovat s majitelem domu. Vždy proto záleží jen na vašich prioritách, protože obě rozhodnutí přinášejí klady i zápory.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/083115/renting-vs-owning-home-pros-and-cons.asp
Přidat na Seznam.cz